המאבק בחדקונית הדקל האדומה: הבעיה, ההשפעות והפתרונות

כפי שכתבנו במאמרים קודמים בבלוג, חדקונית הדקל היא חרק ממשפחת החיפושיות שפוגע בעצי דקל. החרק הזה מזוהה בישראל בשם חדקונית הדקל האדומה. כתוצאה מהתקיפה של החדקונית, עלי הדקל נשברים ובמקרים קשים יותר, כל העץ עלול להתמוטט.

כיצד עצי הדקל נפגעים ומה הסכנות האפשריות?

אז איך זה קורה? לאחר כניסתה של חדקונית הדקל אל עצי הדקל, מתבצע תהליך רבייה בתוך העץ הנגוע – חדקונית הדקל מטילה כמה מאות ביצים בתוך עץ הדקל. לאחר מכן, הביצים בוקעות והופכות למאות תולעי חדקונית הדקל. איך נזהה אותן? אלה זחלים בצבע לבן, עם ראש חום, שמכרסמים מהר מאוד את העץ וגורמים בסופו של דבר למותו של עץ הדקל.
בתוך פרק זמן של חודש לשלושה חודשים לאחר המפגש הראשון של חדקונית הדקל האדומה עם העץ, יש סכנה לקריסת ענפים ואפילו להתמוטטות של עץ הדקל הנגוע. ההתמוטטות זו עשויה לקרות ללא אזהרה מראש. לכן, כל עוד הבעיה לא מטופלת, יש סכנה למי שיושב או נמצא בסביבת העץ.

טיפול מונע

מתוך חשיבות ההגנה על עצי הדקל בישראל, המליץ משרד החקלאות ופיתוח הכפר על שיטה מתקדמת להדברת חדקונית הדקל האדומה. בשיטה, המכונה "הגמעת צמרות", מוזרם חומר הדברה דרך צמרת העץ כלפי מטה, מה שמביא להריגת החרק המזיק במהירות. השיטה הזו הוכיחה את עצמה ככלי יעיל בהפחתת הנזק שהחדקונית גורמת לעצי הדקל ברחבי הארץ.

מהי הדרך המומלצת לטיפול וכיצד היא מתבצעת?

הדרך לחדקונית הדקל פתרון היא הדברה שמתבצעת על ידי אנשי מקצוע שבקיאים בתחום, ומשתמשים בחומרי ההדברה באישור והמלצת משרד החקלאות. חומרים ההדברה המאושרים מדבירים את כל החרקים ומבצעים חיטוי לעץ הדקל מהחרקים המזיקים, כדוגמת חדקונית הדקל, קרנפית הדקל וכנימת הדקל האדומה. ההדברה מתבצעת בשטח בצורה מבוקרת ובטיחותית על מנת לא לסכן איש מהאנשים הנמצאים באזור. אם לא תבוצע הדברה כימית בעץ הדקל בחומרי ההדברה המומלצים, חדקונית הדקל עלולה להיכנס לתוך עצי הדקל ולהתרבות בתוכם. כתוצאה מכך, עצי הדקל עלולים למות.

במסגרת ההדברה, כל עץ מקבל טיפול הכולל הזרמת חומרים כימיים דרך צמרת העץ. הטיפול כולל תערובת של חומרי הדברה, כאשר לכל חומר יש תפקיד ספציפי במלחמה נגד חדקונית הדקל האדומה וקרנפית התמר, חיפושית שגם תוקפת עצי דקל מכל הסוגים ועלולה להשמיד אותם. כיום ניתן לשלב הזרקות גזע בחומרי הדברה סיסטמיים לעץ הדקל אך פעולה זו לא מחליפה את ההדברה דרך צמרות העץ. הגמעת צמרת העץ היא הטיפול היעיל ביותר שיכול לספק חדקונית הדקל פתרון, והטיפול של הזרקת גזע מגיע בנוסף להגמעת הצמרות.

על הטיפולים שנעשו בעץ נגד חדקונית הדקל האדומה יש לחזור שוב לאחר 3 חודשים על מנת לשמור על העץ. בנוסף חשוב לדעת שכל עוד לעץ הדקל יש ענפים ירוקים, יש סיכוי להציל אותו. לכן, חשוב מאוד שתתייעצו עם מדביר מקצועי שיסייע לכם שיספק לכם חדקונית הדקל פתרון, שיציל את העץ והתולעים שנוצרו בו, לפני כריתת העץ.

לסיכום

חדקונית הדקל היא אחד האיומים הגדולים על עצי הדקל. היא לא רק פוגעת בעלי הדקל אלא גורמת לזיהום שמוביל למות העץ. הקרב נגד החדקונית הוא לא רק למען שימור הדקלים, אלא גם למען הסביבה והאנשים החיים בסביבה שבה הדקלים מצויים. הצלחת ההדברה מספקת פתרון אפקטיבי לבעיה, והשימוש בשיטות מתקדמות מאפשר לשמר את הטבע במצבו הטוב ביותר. כאשר מובנת החשיבות של המלחמה בחדקונית הדקל האדומה, מגיעה ההבנה שפתרון זה אינו רק למען הדקלים אלא למען הסביבה הכוללת.

לשיחת ייעוץ או הזמנת הדברה התקשרו עכשיו:

או מלאו את הטופס: