נמלי אש וחדקונית הדקל: האיומים החדשים על הגינה הישראלית

בעשור האחרון, הגינות ועץ הדקל הישראלי נתקלים באיומים חדשים בדמות חדקונית הדקל ונמלי אש. אף על פי ששני הפולשים אלו מגיעים מזמנים ומקומות שונים, הם מצליחים לגרום לנזק רב בגינות פרטיות, בשטחי החקלאות ובמרחב הציבורי.

ההתמודדות עם שני הפולשים האלה מצריכה שילוב של מאמצים – תגובה מהירה לזיהוי וטיפול, השקעה בחינוך הציבור לזיהוי מוקדם של הפולשים, ושיטות הדברה יעילות. רק על ידי התמודדות יסודית ומקיפה עם הבעיות האלו נוכל להבטיח את שלמות הגינות, החקלאות והטבע הישראלי.

התקפת החדקונית: האיום לדקל הישראלי

עם הופעתה של חדקונית הדקל האדומה בישראל, חרק ממשפחת החיפושיות, לא כולם הבינו את הסיכון הגדול שהיא מביאה איתה. ברגע שהחדקונית מתיישבת בגזע הדקל, היא מטילה מאות ביצים שבסיומם יתפתחו לתולעים. אותן תולעים, מכרסמות מהר מאוד את העץ וגורם בסופו של דבר למותו של עץ הדקל. הדקל היה מזוהה לאורך השנים כסמל ישראלי וכאחד הנפוצים בגינות וברחבי הארץ; התקפת החדקונית איימה על קיומו. התקיפה גורמת לקריסת העץ כולו או לקריסת ענפי עץ הדקל (כפות התמרים). לא רק סוגים מסוימים של דקלים, כמו דקל קנארי או תמר, נמצאים בסיכון. חדקונית הדקל איננה מפלה בין סוג לסוג, וכל עץ דקל עשוי להימנע מפניה.
חדקונית הדקל נמשכת לעץ הדקל בגלל הטעם שלו. באותו אופן שבו אנחנו אוהבים להתפנק עם חתיכה מתוקה של דקל מדי פעם, גם לחדקונית יש אהבה לטעמו. אז הבעיה טמונה בכך שהיא שהיא אינה מגבילה את עצמה למנה מוגבלת. בכדי לאתר את הנזק שחדקונית הדקל גורמת, יש להסתכל היטב על העץ. עץ דקל שנפגע יתחיל להראות סימנים של חולשה: ענפים שמתחילים לקרוס, איבוד הסימטריה הטבעית של העץ וגם חורים בגזע הדקל (במקרה של דקל מסוג תמר מצוי). אף שבפעמים רבות העץ ייראה בריא לעין הצופה, הסכנה מקריסה מפתאומית היא ממשית.

נמלת האש הקטנה: פרטים, התפשטות והשפעותיה בעולם ובארץ

מקורה של נמלת האש הקטנה הוא בדרום אמריקה. צבעה הוא אדום-כתום וגודלה 1.1-1.0 מ"מ, בעוד שהמלכה מגיעה עד לגודל של 2 מ"מ. הגורם להתפשטות הנמלה בעולם הוא יבוא עצים שבהם נמצאים קינים של הנמלים. בארץ נמלי אש מתפשטות בעיקר על יד יבוא עציצים וגם באמצעות יבוא שבבי עץ לחיפוי, גזרי עץ להסקה, גזם עצים, אדמה וכדומה המועברים ממקום למקום. אפשר למצוא נמלי אש מחוץ לבית (בגינות, במדשאות, בבריכות ועל גבי עצים) וגם בתוך הבתים בעיקר בקיץ, בחיפוש אחר לחות ומזון.
נמלי אש עוקצות בני אדם בכל שעות היום, בבית ומחוצה לו. הנמלה עלולה גם לפגוע בחיות בית, בחיות משק, בחיות בר, בגידולים חקלאיים, בגינון ובמגוון הביולוגי. עקיצת בני אדם מתרחשת פעמים רבות כאשר הנמלים נכנסות לבגדים. עקיצתן של נמלי אש כואבת מאוד ויוצרת מעין כווייה על העור הנותרת כמה שעות עד ימים. אצל מקצת מהאנשים יכולה להתפתח תגובה אלרגית חריפה.

הדברה בעידן המודרני: מגבלות, אתגרים וחשיבותה לקהל ולסביבה

הדברה משמשת ככלי מרכזי לשמירה על איכות החיים והסביבה שבה אנו חיים. פלישה של מזיקים יכולה לגרום להתפשטות מחלות, לפגיעה בצומח ובחיות שונות. הדברה נכונה ואחראית מבוססת על מחקר והבנה עמוקה של מאפייני המזיקים. המטרה היא להשיג שליטה על המזיק תוך כדי הגנה על הסביבה והאנשים. זה מצריך ידע מקצועי, כלים מתקדמים ושיתוף פעולה בין הרשויות לציבור. במאה ה-21, בעידן המידע, הדברה אפקטיבית משלבת טכנולוגיה, מדע וחינוך ציבורי להבטחת בריאות הקהל ושלמות הסביבה.

לשיחת ייעוץ או הזמנת הדברה התקשרו עכשיו:

או מלאו את הטופס: