מזיקי מזון למיניהם

ישנם מזיקים שונים אשר מבינים באוכל טוב והם נכנסים לנו ממש עד לצלחת... כי נכון שאף אחד אינו אוהב חרקים בבית אך כאשר הדבר מגיע לחרקי מזון הרי שם הבעיה הינה כפולה ומכופלת. רק חברה מקצועית ומנוסה תצליח להתמודד עם הבעיה ולהשמיד את מזיקי המזון בחומרי הדברה מתאימים אשר לא יפגעו במזון.

חדקונית האורז: חרק זעיר וקטן בגודל של 4 מלמטרים נמצא בדרך כלל בתוך גרגירי האורז או שועית או חומוס וכל משפחת הקטניות.
לאחר השלב הטלת הביצים נולדים זחלים אשר ניזונים גם הם מהגרעינים והמזון בסביבה בו חדקונית האורז מצויה.
אותם זחלים הופכים לאחר ההתגלמות לחדקוניות בוגרות ואלו לעיתים מתפזרות ברחבי הבית מכאן רצוי לנסות לזהות את חדקונית האורז בתוך המזון הנגוע בטרם נתחיל לבשל

עש קמח ההודי: פרפר מסדרת הפרפראים שנמצא לרוב על קטניות כמו חומוס אורז שועית ועוד.
העש מטיל את הביצים שלו בשטח הגרגרים של הקטניות אותם ביצים הופכים לזחלים שמתפתחים ומכרסמים את הקיטניות לאחר שלב הזחל הופכים הזחלים לגולם אותו גולם בוקע לאחר מספר ימים והופך לעש בוגר שיכול לעוף באוויר. ישנם עוד מיני עש המזיקים למזון כמו עש התבואה התנהגותם שונה במקצת במידה ומדביר מקצועי יבצע ניטור של מזיקים בשטח המדביר ידע להגיד ללקוח באיזה סוג של עש מדובר ומה דרך הטיפול הנדרשת לטפל באותו עש.

נובר הלחם: חרק קטן מאוד בגודלו המגיע גם הוא בעל גלגול מלא של 4 שלבים גולם ביצה זחל ובוגר.
עלול להמצא באזור של דברי מאפה יבשים גרגירי שועית חומוס וקטניות ותבלינים.
במקרה וראיתם את נובר הלחם בתוך המזון יש להתייעץ עם יצחק המדביר להמשך טיפול להדברה.

תולעים בתוך האוכל:
תולעים הנמצאים בתוך קיטניות יכולים להשתייך למגוון מזיקים המצויים בארץ ישראל.
התולעים מגיעים אל המזון בגלל שבתוך המזון כנראה הייתה נוכחות של מזיק כולשהו (חיפושית או עש) שלאחר זיווג הטילה הנקבה את הביצים בשטח המזון ואותם ביצים בוקעים והופכים לתולעים בחלק מהמקרים התולעים עלולים להתפזר ולעבור לארון המטבח או למזונות אחרים.
התולעים אסורים במאכל ואנו ממליצים לכולם לבחון את האוכל בעזרת כלים כמו מסננת או מים על מנת לבחון אם יש לנו תולעים בתוך האוכל שלנו.
לביצוע הדברה נגד תולעים או מזיקים הנמצאים בתוך המזון חייגו ליצחק המדביר המספק שרותי הדברה מקצועיים נגד חרקי מזון.

תיקן /ג'וק /מקק גרמני: מזיק זה נמצא באזורי המזון שם הוא מתפתח כאשר הג'וק הגרמני ניזון מהמזון במטבחים שהוא נמצא התיקן הגרמני יכול לעבור ממטבח אחד לאחר בתוך קרטונים או אריזות שעוברים ממקום למקום כך הוא מגיע למטבחים שלא היה בהם בכלל תיקנים ותוך כמה חודשים מתרבה לאחר שהנקבה מטילה את תיק הביצים של התיקן הגרמני כמה שבועות לאחר מכן יהיה ניתן להבחין בעשרות פריטים של תיקן גרמני בגודל קטן יחסית הנמצאים באזור ההטלה ולאט לאט מתפזרים ומחפשים מזון ושתייה באזור המחיה שלהם. התנהגותו של התיקן הגרמני כלפי האדם היא חשדנית והוא יודע להתחבא מפני האדם והסכנות האורבות לו בתוך סדקים חריצים שקעי חשמל ועוד והדבר מקשה על הדברתו של התיקן הגרמני ( להדברת התיקן הגרמני בצורה לא נכונה יש השלכות על המשך הטיפול) ולכן יש צורך במדביר מוסמך ומנוסה שידביר את התיקן הגרמני בצורה נכונה שבה הוא לא פוגע במזון הנמצא ולא מזיק לסביבה אלה בצורה חכמה ומתוחכמת כך שהשמדתם של התיקן הגרמני תהייה מבוקרת לאורך זמן ומוצלחת. 

נשאלת השאלה כיצד נדע שהתיקנים שאנו מבחינים בהם הם ממין של תיקן גרמני ולא תיקנים אמריקאים או תיקנים מסוג אחר?

תשובה: גודלו של התיקן גרמני קטן יותר מהתיקן האמריקאי הוא מגיע לאורך של 2/3 ס"מ לתיקן גרמני בוגר לעומת תיקן אמריקאי שמגיע ל4 סנטימטר לג'וק בוגר גם הרוחב של הג'וק הגרמני צר יותר מהג'וק האמריקאי וגם מתיקן הפסים כך שהתיקן הגרמני הוא יכול להסתתר במקומות צרים וקטנים יותר מהתיקן האמריקאי. 

המזיקים בארצנו: