מדביר טרמיטים

הטרמיט הינו בעל חיים קטן וחיוור. הוא מתגורר במושבות ענק יחד עם מאות ולעיתים אלפי פריטים כמוהו. הקינים של הטרמיטים הם בתוך הקרקע או ברהיטי עץ כמו משקופים וארונות. הם אוכלים את העץ מבפנים מבלי שניתן לזהות את הדבר מבחוץ. הטרמיט ניזון בעיקר מעץ יבש או לח כך שביום בהיר הרהיט מתפורר או אפילו קורס. איך מתפטרים מהמכה של הטרמיטים.

ראשית נבין כיצד מגיעים בכלל הטרמיטים אל הבית שלנו?

הטרמטים מגיעים לביתנו במספר דרכים: 
1 אדמה נגועה בטרמיטים שהבאנו הביתה או עץ נגוע שהנחנו בחצר שבו יש טרמיטים ואלה עלולים להכנס לתןך מקום מסתור ושם לבנות את הקן שלהם.

2 דרך מעוף הכלולות הטרמיטים מגיעים אל הבית ונכנסים לתוך מקום בו הם יכולים להתרבות (לקיים את בית הגידול של קן הטרמיטים) ואז לאחר תהליך הרבייה מתמקמים בבית ומתחילים לעשות נזקים לעץ.

3 דרך תעלות בוץ מקן שלא מחייב שהוא דווקא בשטח הבית טל תוך הבית יחדרו הטרמיטים אל הבית תעלות אלו נבנות להגן על הטרמיטים מפני האור והשמש כי הטרמיטים רגישים לאור.

הטרמיט הינו יצור קטן מאוד אך הוא חי במושבות ענק של מאות או אפילו עשרות אלפי פריטים כאשר יחד הם עמלים בשקדנות על כרסום של רהיטי עץ . לעיתים נמצאים אלפי טרמיטים בתוך המשקופים ואוכלים אותו מבפנים עד שלפתע הוא קורס ואנחנו מגלים כי הוא ריק לגמרי מתוכן אותו דבר לגביי פרגולות ארונות מטבח פרקטים שידות מגרות דלתות חלונות שולחנות כסאות וכול מוצר שעשוי מעץ יבש או לח אותו הטרמיטים יכולים לכרסם.

כל הדברה וטיפול בטרמיטים חייב להתבצע על ידי איש מוסמך מהמשרד להגנת הסביבה (מדביר מוסמך) בעל היתר הדברה מהמשרד להגנת הסביבה.

בעולם קיימים כ2800 סוגי טרמיטים אבל לשמחתינו בישראל ישנם 10 סוגים המשוייכים ל4 משפחות טרמיטים  טרמיט סיני, טרמיט ננסי, וטרמיט מרושת. 
מדביר מוסמך מקצועי ידע להבחין בין סוגי הטרמיטים.

איך מזהים את הטרמיטים?
איך נדע כי יש להזמין מדביר טרמיטים? מתי נזהה כי אכן מדובר במכה של טרמיטים? אז האמת שבאופן פיזי קשה מאוד לזהות את הטרמיטים. הם יוצאים בעיקר בשעות החשיכה והם נעים במנהרות נסתרות משלהם. אך כאשר אנחנו מגלים מצבורים של חול סמוך למשקופים או בפינות החדר – מהווה הדבר אות כי ישנה קבוצה של טרמיטים עמלנים אשר פועלים במקום.
הטרמיטים מזיקי עץ בעלי גילגול חסר ולעיתים מתבלבלים לא מעט בין טרמיטים לנמלים אך ישנם כמה הבדלים במבנה הגוף של הטרמיטים לבין זה של הנמלים.

קן טרמיטים נוצר בעקבות פגישתם של טרמיטים זכר ונקבה במעוף הכלולות אשר נפגשים יחד ומשם הדרך לייסוד קן קצרה.

ישנה אפשרות נוספת והיא לנסות להחדיר מברג או מזלג אל תוך החיבור של המשקוף. אם אלו יצליחו לחדור בקלות כנראה שהטרמיטים כבר הספיקו לחסל את תוכן המשקוף. או אז יהיה עלינו להזעיק מדביר טרמיטים בכדי שהוא יבצע הדברה אשר תשמיד את הטרמיטים אשר נמצאים אצלנו בבית.

גיליתם טרמיטים? מה עושים עכשיו?
אם גיליתם כי הטרמיטים חיים אתכם תחת אותה קורת גג – עליכם לפנות אך ורק אל מדביר מקצועי אשר מציע את הטיפול בטרמיטים. מדביר טרמיטים חייב להכיר היטב את אופן ההתנהלות ואת המאפיינים של הטרמיטים בכדי שהוא יצליח למגר את המכה. הדברת הטרמיטים אינה דומה כלל להדברת פרעושים או פשפשי מיטה ועל כן  מדביר פרעושים או מדביר פשפשי מיטה לא יוכל להתמודד מול הטרמיטים. למעשה הקן של הטרמיטים נמצא במעמקי האדמה שם נמצאת המלכה. אם לא נטפל בקן אשר ממנו הם מטפסים במחילות אל העץ שנמצא בבית – לא נצליח לפתור לגמרי את כל הבעיה מהשורש.

כיום מקובל להדביר מפני הטרמיטים באופן כזה – קודחים באמצעות ציוד מיוחד לאורך הקירות ומזריקים חומרי הדברה ייעודיים אשר ישפיעו על הטרמיטים. כך מגיעים חומרי ההדברה לכל אורך הציר אשר בו נעים הטרמיטים קוטלים את הטרמיטים בנקודת המפגש עם חומר ההדברה ובכך למעשה עוצרים את הטרמיטים מלהגיע אלינו לעץ המצוי אצלנו ובכך לגרום לנו לנזק לרכוש.

טרמיט חדש הגיע לארץ בשנת 2020 הוא מכונה הטרמיט הפורמוסי טרמיט זה מקורו מסין פלש למדינות ארצות הברית ודרום אפריקה דרך מישלוחים של עצים גופי כלי שיט ואפילו בעציצים ורהיטים שהועברו הטרמיט הפורמוסי ניזון מתאית הקיימת בעץ ולכן הוא פוגע במבנים רהיטים משקופים מעץ הטרמיט הפורמוזי יודע לחדור שכבות של בטון פלסטיק גומי והוא פוגע בתשתיות מים חשמל וטלפון ותקשורת הבעיה העיקרית של הטרמיט הפורמוזי שהוא עצמו תוקף גם עצים חיים כן שמעתם נכון עצים שתולים באדמה כמו עצי דקל או עצי נוי מסוגים שונים עלולים למות בעקבות נוכחותו של הטרמיט הפורמוזי כיום מי שמפיץ את הטרמיטים בעיקר ואת הטרמיט הפורמוזי בפרט הוא הציבור אנו בני האדם הנושאים חפצים עצים וציוד ממקום למקום מבלי לחטא אותו כמו שצריך אנו הופכים לסובלים מהתפשטותם של הטרמיטים באזורינו לאחר שאנו במו ידינו הפצנו והעברנו אותם ממקום למקום.

לא רק זאת השיטה להדברת טרמיטים בארץ ישראל, אנו ממליצים לציבור הישראלי שלא לנסות להדביר את הטרמיטים לבד אלא להתייעץ ולהיעזר ביצחק המדביר מדביר מוסמך בעל רישיון הדברה מהמשרד להגנת הסביבה לביצוע כל פעולת הדברה המספק שרותי הדברה מקצועיים ופתרונות מצוינים בהדברת טרמיטים ליצחק המדביר ביטוח מלא לכל עבודות ההדברה המתבצעות אצלכם.

יצחק עמר – הכתובת להדברה המושלמת!

המזיקים בארצנו: