טיפול בעצים חולים

עצים ושיחים גדרות חיות הם יצור צומח שכאשר תוקף את העצים האלו מזיק הם עלולים להיות בסכנה בישראל יש המון סוגי מזיקים שעלולים לפגוע בעצים שלנו:

חדקונית הדקל האדומה: חרק שפוגע בעצי דקל ויכול להשמידם תוך מספר שבועות לגמרי לעיתים עד שנבחין בעץ הדקל שנפגע אפילו אם נטפל מיידית בעץ לא בטוח שנוכל להציל אותו אבל בישראל הצלחנו להציל אלפיי עצי דקל ב10 השנים האחרונות מפני חדקונית הדקל האדומה. החדקונית מגיעה לעץ בתעופה בונה לה מחילה קטנה בעץ ושם מטילה את הביצים לאחר הבקיעה נולדים הזחלים אלו גורמים לדקל נזק רב עד להשמדתו תוך שבועות בודדים. ולכן אנו ביצחק שרותי הדברה וגיזום עצים ממליצים לטפל בחדקונית הדקל בטיפולים מונעים על מנת שלא יפגעו עצי הדקל שלנו מלכתחילה ובכך ימנע נזק רב ואסון כבד. 

סיבה כלכלית לביצוע טיפול והדברה בעץ הדקל נגד חדקונית הדקל האדומה: עץ הדקל שלכם עולה לכם כסף רב עד שהוא מגיע לגודלו ישנם עלויות של שתילה עלויות של השקייה לעיתים עלויות של דישון ועלויות של גיזום שעולה לכם כל שנה כל העלויות האלה מגיעות לאלפי שקלים לעץ  כבר מעל ל20 שנים זה עובר את עשרות אלפי שקלים לעץ. מכאן נשאלת השאלה במידה והשקעתם כל כך הרבה בעץ שתלתם גזמתם השקתם וטיפלתם לאורך שנים לא תשקיעו עוד סכום קטן על הצלת העץ?

אמברוזיה: היא חיפושית ממין פולש התוקפת עצים רבים כמו הדרים אבוקדו ועוד…
סימן ההיכר לזיהוי פעילותה של האמברוזיה בעצים הוא מין כתם ורטיבות הקיימים מסביב לחור הכניסה שלה לעץ. במידה ועץ שמותקף איננו מטופל יש סיכוי להשמדת העץ כולו.

יקרוניית התאנה: חרק הגדול ביותר ממשפחת היקרוניות בארץ הוא נובר בגזע עץ התאנה כאשר ניתן להבחין בחורים בגזע לעיתים גם בענפים בקרבת הפיצולים של הענפים במידה ולא נטפל העץ יושמד על ידי יקרונית התאנה תוך זמן מסויים.

יקרונית התאנה היא בעצם חרק שעלול להשמיד עצי תאנה חיפושית באורך 6-7 סנטימטר ברוב המקרית נמצאת בחלקו התחתון של גזע העץ משם היא נוברת לתוך הגזע וניתן לראות חורים דרכם היקרונית נכנסת לתוך גזע העץ שם היא מטילה את הביצים שלה ומיקרונית אחת בוקעים המון זחלים אלו תוך זמן קצר יעשו נזק רב יהיה ניתן לראות על גבי העץ באזורים הנגועים חורים קטנים וגדולים יותר של כניסה ויציאה של התולעים אלו מכרסמים את העץ גורמים להחלשתו ולבסוף להשמדתו. עץ התאנה הוא עץ חזק וגמיש אשר לא קל להשמידו אך במידה ולא יבוצע טיפול בזמן סביר להניח שיקרונית התאנה בסופו של דבר תשמיד את עץ התאנה שלכם לגמריי ליצחק שרותי הדברה וגיזום עצים יש פתרונות בשבילכם לטיפול והדברת יקרונית התאנה.

ההחלטה היא בידיים שלכם.

המזיקים בארצנו: