טוואי התהלוכה-תהלוכן האורן טיפול והדברה

טוואי התהלוכה ידוע בשמו "תהלוכן האורן" – חרק מקבוצת הפרפראים ממשפחת העש, שנמצא ומקנן על עצי האורן בלבד. ניתן להבחין בו בעיקר ביערות של הקרן הקיימת לישראל ובעצי אורן שעליו הוא מקנן בכל האזורים בארץ ישראל, מהצפון ועד הנגב. הוא קיים גם אצל השכנים שלנו באגן הים התיכון בירדן, לבנון, סוריה ועוד… הוא מתרבה בקצב של מחזור חיים (זחל, ביצה, גולם, בוגר) אחד לשנה. 

כל מגע של אדם או בעל חיים אחר עם זחלי טוואי התהלוכה עלולים לגרום לגירוי ופריחה בעור ו\או צריבה בעיניים שעלולה להזיק ולגרום לעיוורון. במקרה ונוצר מגע עם תהלוכן האורן, יש לשטוף את המקום הנגוע במים ולהשתדל לגרד כמה שפחות. רצוי לא לגרד בכלל ולהגיע לטיפול רפואי.

חוסר המודעות של הציבור אודות תהלוכן האורן מהווה סכנה לציבור. לעיתים, חוסר המודעות היא זו שגורמת לפגישתו של האדם עם תהלוכן האורן. חוסר היכרות של הציבור, חוסר מידע על אופי התנהלותו וסקרנות הציבור עלולים להביא למגע מיותר עם תהלוכן האורן. כיום לא ניתן לחזות את עוצמת התפרצות המזיק. תצפיות קנים של תהלוכן האורן על העצים נראות רק בסוף חודש ינואר.

בנוסף, נראה שבשנים האחרונות המזיק תהלוכן האורן הגביר את תפוצתו בארץ ישראל. כמות החשיפה והדיווחים על פגיעות של בני האדם מתהלוכן האורן גדולים מהדיווחים שהיו בשנים קודמות, ישנה התפרצות של העש ועלייה בכמויות הדיווחים על המזיק בישראל. לכן, ההמלצה לבעלי עץ אורן היא לעשות טיפול מונע לעצים על ידי מדביר מוסמך, זאת על מנת שלא יגיעו למצב שבו הם לא יוכלו לשבת בגינה שלהם.

הקן של טוואי התהלוכה עשוי מקורים בצבע לבן, אותם הזחלים טווים והתולעים בכל ירידה ועלייה של הזחלים מהעץ הולכים בשורה (כפי שניתן לראות בתמונה). כאשר הזחלים של תהלוכן האורן מסודרים בצורה כזאת, שכל אחד צמוד לאחיו, כמו בתהלוכה. מכאן שמו תהלוכן האורן/טוואי התהלוכה.

הנקבה מטילה את הביצים בסוף הסתיו על קצוות מחטי האורן, ולקראת סוף נובמבר בוקעות אחרוני הביצים. אז מומלץ לבצע הדברה נגד טוואי התהלוכה בעצים (יש הנוטים להתבלבל בין תהלוכן האורן לדובון הקורים אך מדביר מוסמך כמו יצחק המדביר ידע להבדיל בניהם).

עצי האורן הבוגרים הם עצים שמגיעים לגבהים של למעלה מ-30 מטרים. לא מעט פעמים נתקלנו במצב שבו הקינים של תהלוכן האורן נמצאים בצמרות העצים. ליצחק שירותי הדברה וגיזום עצים יש פתרונות להסרת קינים של תהלוכן האורן גם בגבהים אלו.

מי שלא טיפל בעצים ובכל זאת יהיו לו זחלים של טוואי התהלוכה על העצים, בחודש ינואר הוא יראה את הקינים של טוואי התהלוכה על העצים.

הקנים של תהלוכן האורן עטופים בטוואי חוטים בצבע לבן שנושאים בתוכם את הזחלים של תהלוכן האורן, מכאן שמו השני "טוואי התהלוכה" – הזחלים יוצרים את הקן שלהם בטוואי של חוטים. חוטים אלו, שאותם הזחלים מכינים גורמים לשמירה על הקן של הזחלים מקור ומאויבים.

במידה ועצי האורן לא יטופלו נגד תהלוכן האורן, בסוף חודש נובמבר/תחילת דצמבר קיים סיכוי רב שהזחלים של תהלוכן האורן יהיו על עצי האורן עם שערות צורבות בחודשים פברואר-מרץ. שערות אלו מסוכנות מאוד והן יגרמו לאדם לגירודים. פגיעה בעין עלולה לגרום לנזק עד עיוורון. לכן, טוואי התהלוכה נחשב חרק מזיק אשר יש לטפל בו.

פעולות ההדברה נגד תהלוכן האורן מתבצעת במספר דרכים שונות ברחבי ארץ ישראל:

קרן קיימת לישראל מבצעת ריסוסים מהאוויר בעזרת מטוסי ריסוס על עצי האורן נגד תהלוכן האורן ריסוס עצי האורן פוגע בזחלים וקוטל אותם

בבתי הספר בגנים ובעצי אורן נוספים הנמצאים באזורים מיושבים בעיקר פותחה שיטה של הזרקות גזע בחומרי הדברה מערכתיים העוברים דרך צינורות ההולכה של העץ וקוטלים את המזיק תהלוכן האורן בעת אכילתו מהמחטים של עץ האורן חשוב מאוד לבצע את ההזרקות בזמן המתאים.

את הקנים של תהלוכן האורן המופיעים כבר בחודש ינואר ניתן להסיר מהעצים בעזרת מזמרה 

עם תחילת האביב, יורדים זחלי טוואי התהלוכה מעץ האורן בשיירה ארוכה אל הקרקע. בסיום שלב 5, הזחלים נכנסים אל האדמה ומתגלמים. בחודש יוני הם הופכים לעש שיעוף במשך כל הקיץ עד להטלת הביצים של תהלוכן האורן בחודש אוגוסט-ספטמבר, ואז שוב אנו חוזרים לאותו מחזור החיים.

טוואי התהלוכה הוא בעל 5 דרגות זחל שמתפתחות מתחילת דצמבר עד מרץ-אפריל. שלב הזחל בדרגות המתקדמות הוא מסוכן כי זחל בוגר הוא בעל שיערות צורבות, ואז כאשר האדם בא איתם במגע הוא עלול להיפגע מהן, הן עלולות לגרום לגירודים ואפילו עיוורון. לכן מומלץ לטפל בתהלוכן האורן על מנת להקדים תרופה למכה.

רבים נוהגים להתבלבל בין תהלוכן האורן לדובון הקורים. זוהי תולעת מאוד דומה, אך דובון הקורים אינו מסוכן לאדם כמו תהלוכן האורן, אינו מטייל בתהלוכה ואינו נמצא בצמרות העצים. אך בכל זאת רבים נוטים להתבלבל בניהם.

את ההדברה לא מומלץ שתבצעו לבדכם. רק מדביר מוסמך מכיר את הסכנות של טוואי התהלוכה, את התנהגותו ושלבי התפתחותו. במידה ותנסו לבצע הדברה ללא ידע זה, יש סיכוי שתפגעו בעצמכם. אם תעבדו עם חומרים לא נכונים עלול להיווצר מצב שבו נגרם יותר נזק מאשר תועלת. לכן, לא מומלץ להתעסק עם תהלוכן האורן לבדכם, אלא לתת לבעל מקצוע מנוסה לטפל בבעיה.

שגיאות נפוצות שאנשים עושים:

1. השפרצה של זרם מים על קנים של תהלוכן האורן כאשר לזחלים של תהלוכן האורן יש רבבות של שיערות צורבות על גביהן – פעולה זו עלולה לפזר את השערות הצורבות שבקן, ובמקום לטפל בבעיה היא מחמירה אותה עוד יותר והופכת אותה קשה יותר לטיפול.

2. הסרה לא מקצועית של הקינים. פעולה זו עלולה לגרום לזחלים ליפול ולגרום נזק גם לסביבה וגם לאדם שמסיר אותם בצורה לא נכונה.

3. ילדים שמשחקים עם התולעים של תהלוכן האורן (זה קורה בעצים נמוכים בדרך כלל). זה יכול לגרום לכך שילדים ימצאו את עצמם מתגרדים ואף נפגעים מהמגע עם התולעת של תהלוכן האורן. מומלץ לגלות ערנות במקרים כאלה ואף לבצע פעולות מנע.

4. ביצוע פעולות גיזום וכריתת עצים שבהם לא נראו טוואי התהלוכה על העץ. אלו עלולות לגרום לסבל רב של מבצעי העבודה בגירודים ואף סכנת עיוורון.

לעיתים עצי אורן שיהיו נגועים בתהלוכן האורן יהיו מסוכנים לסביבה בחודשים פברואר-מרץ. לדוגמא, עץ נגוע עם עשרות קנים בגן ילדים יכול להפסיק את פעולת הגן עד לטיפול יסודי בשטח של תהלוכן האורן.

בסרטון הבא תוכלו לצפות בעץ אורן שנגזם עם הקנים של תהלוכן האורן בסוף חודש מרץ, קנים בוגרים, תולעים בעלי שיערות צורבות ומסוכנות הגורמות לגירויים בעור: 

לא בהכרח שגירודים בעור נובעים רק מתהלוכן האורן גירודים בעור היא תופעה שכיחה המופיעה בחלק מהמקרים כתגובה גם למצבים חוץ גופיים וגם למצבים פנים גופיים, בגלל שגרודים הם סימן למגוון רחב של מחלות ובעיות בעולם הרפואה, תחושת הגירוד בגוף נובעת בגלל גירוי של קצוות העצבים הנמצאים בחיבור של שכבת העור החיצונית (אפידרמיס ודרמיס), תחושה זו גורמת לאדם רצון עז לגעת לשפשף ולגרד באזור המגורה בכל מקרה של גירוד מומלץ להתייעץ עם רופא מוסמך במיוחד במקרים כרוניים בהם הגירוד ממשיך תקופה ארוכה משבוע. גירודים בעקבות חשיפה לתהלוכן האורן יכולים להמשך אצל כל אדם תקופה שונה. 

הבדיקה הראשונה אותה תצטרכו לבצע עצמכם אם ברצונכם לדעת האם הגירודים מהם אתם סובלים הם תוצאה של חשיפה לזחלי תהלוכן האורן היא בדיקה האם הייתם בקרבת עצי אורן לאחרונה? כמובן שבדיקה כזאת יכולה להעלות רק השערה האם הגירודים באמת נובעים מתהלוכן האורן ואיננה מחליפה יעוץ מקצועי ורפואי כל אדם במשך חייו עלול להיות חשוף לגרד בנקודת זמן מסוימת בחייו תחושת גירודים באופן כללי עלולה להתפתח בכל גיל באופן שווה גם אם מדובר בזכר או בנקבה. 

 

 

על מנת למנוע את תהלוכן האורן ולהקדים תרופה למכה, קרן קיימת לישראל מבצעת ריסוסים מהאוויר, ובמועצות מקומיות ואזוריות ועיריות מבצעים הדברה מונעת בהזרקות גזע לעצי האורן. את הטיפולים האלו יכול לבצע רק מדביר מוסמך בעל רישיון הדברה בצורה מבוקרת ונכונה על מנת שלא יקרה מצב שבו ייגרם נזק.

חומרי ההדברה שמטפלים בעצי האורן נגד תהלוכן האורן הם רעילים ומסוכנים. שימוש לא נכון בחומרי הדברה נגד תהלוכן האורן עלול לפגוע באדם ובסביבתו, ויש להשתמש בהם אך ורק על ידי מדביר מוסמך. בנוסף, שימוש שלא לפי ההנחיות עלול גם לגרום לפגיעה במשתמש או בסביבתו.

את הטיפול נגד תהלוכן האורן מומלץ להקדים לתחילת החורף. במידה ולא טיפלתם בעצים שלכם ולפתע גיליתם קינים לבנים על עצי האורן שלכם, יש באפשרותנו גם להסיר את הקנים של תהלוכן האורן מהעץ ולהשמיד את הזחלים. פעולה זו דורשת ניסיון וידע, אנו לא ממליצים לכם לנסות להסיר בעצמכם את הקנים של תהלוכן האורן. פעולה כזו עלולה לפגוע בכם, לגרום לגירודים או לנזק בריאותי.

המזיקים בארצנו: