חדקונית הדקל - טיפול והדברה נגד חדקונית הדקל האדומה חרק שהרג המון עצי דקל בישראל

חדקונית הדקל הנו חרק שמתקיף עצי דקל וגורם לקריסת העץ כולו. החיפושית הינה חרק שפלש לארץ בשנת 1996 שהגיע לארץ מהמזרח הרחוק. חדקונית הדקל היא בצבע חום עם כתמים עם חדק מוארך, ונחשבת לאחד המזיקים הקשים ביותר הפוגעים בעצי הדקל. (זאת בעקבות יכולות להשמדת העץ בזמן יחסית קצר בהשוואה למזיקים אחרים).

גיזום ענפי עץ הדקל בחודשים בהם הטמפרטורה עולה על 22 מעלות גורם למשיכה של חדקונית הדקל לעץ יש להמנע מגיזום עצי הדקל ומניתוק החוטרים מעצי הדקל  ככל שניתן ענפים ירוקים שנגזמים מפיצים ריח לאחר הגיזום אותו הריח המופץ באוויר עלול להגיע לחדקונית הדקל שנמצאת באזור וזאת עלולה להגיע לעץ ולחסלו. (משיכה וגיזום של הענפים היבשים הצהובים איננה מסכנת את העץ).
:במידה ובוצע גיזום בעץ יש לטפל ב2 דרכים
1 למרוח משחת עצים על הגדמים הגזומים
2 לרסס כ3 פעמים לפחות בהפרש של שבוע מפעם לפעם בחומרי הדברה על הגדמים על מנת לדכא חדקוניות המגיעות לעץ בתעופה.

הצבת מלכודות של חדקונית הדקל במרחק של 25 מטר מהעץ והמרחק בין מלכודת למלכודת יהיה 25 מטרים יש לוודא כי המלכודת מכילה את החומרים הנדרשים בתוכה נדיפית פרומון אתיל אצטט ומים 2 ליטר עם 15% מולסה הוספת חומר מהעץ פירות תמרים או חלקי ענפים תעזור ותגביר את משיכת חדקונית הדקל למלכודת. את המלכודת צריך לתחזק ולבקר מידי תקופה (אחת לחודש) כאשר בודקים אם ישנה כמות מים מספקת במלכודת ולבצע החלפה של הפרומון ואתיל אצטט אחת לחודשיים עם התנתפותו של החומר המלכודת הופכת לפחות אטרקטיבית ואז איננה מבצעת משיכה של חדקונית הדקל למלכודת ובכך הופכת לפחות יעילה.

 

  • שאלה חשובה מאוד: האם מלכודות לחדקונית הדקל מהווה תחליף להדברת העץ ולביצוע טיפולים מונעים?
  • תשובה: אין הצבת מלכודות נגד חדקונית הדקל מהווה תחליף להדברה המלכודות מושכות כ50% מהחדקוניות הנמצאות בשטח אך חלק נכבד מהאוכלוסיה של חדקונית הדקל בשטח עלול להגיע גם לעצי הדקל המהווים מקור מזון לחדקונית הדקל ובכך אם לא יבוצע טיפול של הדברה כימית בעץ הדקל בחומרי ההדברה המומלצים אנו עלולים למצוא את מותם של עצי הדקל שלנו מחדקונית הדקל האדומה.
  •  

 

 

 

 

 

 

 

להדברת חדקונית הדקל לחצו על המספר

או מלאו את הטופס הבא:

הנקבה של חדקונית הדקל האדומה מגיעה בתעופה אל עצי הדקל לאחר מעוף שיכול להיות במרחק של 5-7 ק”מ נוחתת חדקונית הדקל האדומה לעיתים על צמרת הדקל, מכרסמת ונוברת את אחת מכפותיו ויורדת לרוב אל קודקוד הצמיחה שהוא בעצם הליבה של עץ הדקל. 

בתוך עץ הדקל חדקונית הדקל מטילה כמה מאות ביצים שלאחר שיבקעו יהיו כמה מאות תולעי חדקונית הדקל זחל בצבע לבן עם ראש חום אשר מכרסם מהר מאוד את העץ וגורם בסופו של דבר למותו.( במהירות רבה תוך חודש עד חודשיים מהופעת החדקונית עץ עלול לקרוס מבלי הודעה מוקדמת ומסכן את הנמצאים תחת העץ). לא רק דקל קנארי ותמר מצוי עלולים להפגע.

בעצי דקל אשר הותקפו על ידי חדקונית הדקל לעיתים ניתן להבחין בענפים שמתחילים לקרוס מידיי יום איבוד הסימטריה של העץ והתייבשות של חלקים ממנו או מהענפים. בעצי דקל מסוג תמר מצוי ניתן לעיתים למצוא חורים בגזע וסימני נסורת אשר אלו מסמנים את חדירתה של חדקונית הדקל לגזע תופעה זו היא מאוד מסוכנת כי כל העץ עלול לקרוס בעקבות הכרסומים של החדקונית ולכן יש להזהר במקרים כאלו ולא להתקרב לעץ בגלל סכנת קריסה של כל העץ.

ככה נראית חדקונית הדקל

 

האנשים שהעצים שלהם נפגעים שואלים בדרך כלל:
1 מי זאת חדקונית הדקל?

חדקונית הדקל היא חיפושית שמקורה אינו בארץ ישראל והסביבה של המזרח התיכון בכלל, חדקונית הדקל היא חיפושית שפלשה לאזור ותוקפת ומשמידה עצי דקל מכל משפחת הדקליים (יש עצים שהחדקונית נמשכם אליהם יותר ויש פחות) עד שנת 1999 בישראל לא נראו נזקים בעצי הדקל ועד שנת 2006 לא נראו נזקים היסטריים של חדקונית הדקל ההתפרצות החלה החל משנת 2006 בשני מוקדים: בבקעת הירדן ובאזור נהריה ואז עם הזמן חדקונית הדקל החלה להתרבות במהירות ולהשמיד עצי דקל גם באזור חיפה והקריות , חדרה, נתניה , כפר סבא , תל אביב , אשדוד ואפילו הצליחה חדקונית הדקל להגיע לים המלח.

 

2 מאיפה חדקונית הדקל הגיעה?
חדקונית הדקל פלשה בשנות ה80 לאגן הים התיכון ולאט לאט הגיעה ונצפתה בספרד צרפת מלטה ועוד אזורים בארץ ישראל נצפתה חדקונית הדקל לראשונה בשנת 1999 ובשנת 2006 החלה התפרצות ממשית ופגיעה בעצי דקל בישראל בעבר הייתה מזיק שפוגע בעצי הדקל באסיה.

3 כמה זמן לוקח לה להשמיד לנו את העץ?
חדקונית הדקל היא אחד החרקים בעלת מהירות רבה שיכולים להשמיד עץ תוך זמן קצר יחסית.
מרגע כניסת החדקונית לעץ דקל היא מתחילה תהליך התרבות בתוך עץ הדקל היא מטילה כ-300-500 ביצים אלו הופכים לזחלים תוך זמן קצר יחסית (זמן האינקובציה תלוי בטמפרטורה ולחות) ואלו משמידים במהירות רבה (תוך מספר שבועות) עץ דקל בוגר.

4 כיצד עליי לנהוג על מנת להתמודד עם חדקונית הדקל?
יש לבצע טיפולים בחומרים אשר משרד החקלאות ממליץ בביצוע טיפולים שוטפים לפי הנחיות המדביר על מנת לשמור על עצי הדקל נגד חדקונית הדקל הטיפולים מתבצעים מצמרת העץ בצורה מקצועית.

2

בעצי דקל מסוג בסמרקיה ניתן לראות התייבשות ראשונה של ענף אחד וגם דקלים מסוג זה ניתן לעיתים להצילם מחדקונית הדקל האדומה. חדקונית הדקל לא רק נמצאת בארץ אלא גם אצל שכנותייה של ישראל כמו קפריסין ירדן לבנון מצרים סוריה ואף הגיעה לאירופה ארצות הברית וגבירה את תפוצתה בעולם באופן מסיבי.

בעצי דקל מסוג דקל תמר מצוי קיימת סכנה של קריסת כל הכותרת העליונה של העץ כמו שאנו רואים בתמונה למטה התופעה קיימת גם בדקל מסוג דקל קוקוס. 

הטיפול בחדקונית הדקל מבוצע בחומרי הדברה באישור והמלצת משרד החקלאות אשר מדבירים את כל החרקים ומבצעים חיטוי לעץ הדקל מחרקים כמו חדקונית הדקל, קרנפית הדקל וכנימת הדקל האדומה השימוש בחומרי הדברה מתבצע על ידי יצחק המדביר בשטח בצורה מבוקרת ובטיחותית על מנת לא לסכן איש מהאנשים הנמצאים באזור.
פעולת ההדברה של חדקונית הדקל:
כל עץ מקבל טיפול דרך צמרת העץ הטיפול כולל תערובת של חומרי הדברה שלכל חומר יש תפקיד משלו במלחמה נגד חדקונית הדקל.
על הטיפולים יש לחזור לאחר 3 חודשים על מנת לשמור על העץ.

כיצד אנו אמורים לטפל בעצי דקל שמתו כתוצאה מפגיעתה של חדקונית הדקל האדומה?

עצי דקל שמתו לאחר שחדקונית הדקל האדומה הצליחה לחסל אותם מהווים סכנה לעצי דקל אחרים אם הם לא יטופלו בחומרי ההדברה שמשרד החקלאות ממליץ לטפל בהם כידוע התרבות החדקונית בתוך העץ מהווה מפגע ולאחר שהחדקונית בוקעת מהגלמים וכבר בעץ שהושמד לא נותר לה מה לאכול היא תעוף ותנסה לפגוע בעץ אחר עצי שהושמדו מהווים מקור דגירה לחדקוניות ולכן יש לבצע טיפול והדברה כפי שאנו מבצעים בעצי דקל חיים על מנת להשמיד את כל החדקוניות המצויות בעץ.

לאחר הטיפול יש לעטוף את העץ ביריעה מפלסטיק ולהדק בחוט לגזע העץ כדי למנוע מעבר של חדקוניות הדקל הבוגרות אשר עלולות להגיח מכותרת עץ הדקל לאחר מכן יש לפנות את העץ לאתרי פסולת מוסדרים לגרוס אותו במרסקת גזם או לשרוף אותו ( במקרה של שרית עץ הדקל יש להמציא אישור מתאים)

במקרה שבו גורסים את העץ וכורתים אותו יש לרסס את העץ בקרטה מקס וקונפידור לאחר מכן יש לפנות את עץ הדקל או הגזם שנותר ממנו לאתר פסולת מוסדר.

 

אסור למהר ולכרות את עצי הדקל, וזכרו: עץ דקל אשר נפגע מהחדקונית – כל עוד יש לו ענפים ירוקים – יש סיכוי להצילו. לכן מומלץ לבצע הדברה בניסיון להציל את העץ לפני כריתתו.

 

 

 

 

 

 

 

חדקונית הדקל מפילה ראש של עץ דקל

להדברת חדקונית הדקל לחצו על המספר

או מלאו את הטופס הבא:

המזיקים בארצנו: