חדקונית הדקל - טיפול והדברה נגד חדקונית הדקל האדומה חרק שהרג המון עצי דקל בישראל

חדקונית הדקל הנו חרק שמתקיף עצי דקל וגורם לקריסת העץ כולו. החיפושית הינה חרק שפלש לארץ בשנת 1996 שהגיע לארץ מהמזרח הרחוק. חדקונית הדקל היא בצבע חום עם כתמים עם חדק מוארך, ונחשבת לאחד המזיקים הקשים ביותר הפוגעים בעצי הדקל. (זאת בעקבות יכולות להשמדת העץ בזמן יחסית קצר בהשוואה למזיקים אחרים).

גיזום ענפי עץ הדקל בחודשים בהם הטמפרטורה עולה על 22 מעלות גורם למשיכה של חדקונית הדקל לעץ יש להמנע מגיזום עצי הדקל ככל שניתן ענפים ירוקים שנגזמים מפיצים ריח לאחר הגיזום אותו הריח המופץ באוויר עלול להגיע לחדקונית הדקל שנמצאת באזור וזאת עלולה להגיע לעץ ולחסלו. (משיכה וגיזום של הענפים היבשים הצהובים איננה מסכנת את העץ).
:במידה ובוצע גיזום בעץ יש לטפל ב2 דרכים
1 למרוח משחת עצים על הגדמים הגזומים
2 לרסס כ3 פעמים לפחות בהפרש של שבוע מפעם לפעם בחומרי הדברה על הגדמים על מנת לדכא חדקוניות המגיעות לעץ.

להדברת חדקונית הדקל לחצו על המספר

או מלאו את הטופס הבא:

נקבת החדקונית נוחתת על צמרת הדקל, מכרסמת את אחת מכפותיו ויורדת לקודקוד הצמיחה, שם היא מטילה כמה מאות ביצים שלאחר שיבקעו יהיו כמה מאות תולעי חדקונית הדקל זחל בצבע לבן עם ראש חום אשר מכרסם מהר מאוד את העץ וגורם בסופו של דבר למותו.( במהירות רבה תוך חודש עד חודשיים מהופעת החדקונית עץ עלול לקרוס מבלי הודעה מוקדמת ומסכן את הנמצאים תחת העץ).

בעצי דקל אשר הותקפו על ידי חדקונית הדקל ניתן להבחין בענפים שמתחילים לקרוס מידיי יום איבוד הסימטרייה של העץ והתייבשות של חלקים ממנו או מהענפים. בדקלים מסוג תמר ניתן לעיתים למצוא חורים בגזע וסימני נסורת אשר אלו מסמנים את חדירתה של החדקונית לגזע תופעה זו היא מאוד מסוכנת כי כל העץ עלול לקרוס בעקבות הכרסומים של החדקונית ולכן יש להזהר במקרים כאלו ולא להתקרב לעץ בגלל סכנת קריסה של כל העץ

ככה נראית חדקונית הדקל

 

האנשים שהעצים שלהם נפגעים שואלים בדרך כלל:
1 מי זאת חדקונית הדקל?

חדקונית הדקל היא חיפושית שמקורה אינו בארץ ישראל והסביבה של המזרח התיכון בכלל, חדקונית הדקל היא חיפושית שפלשה לאזור ותוקפת ומשמידה עצי דקל מכל משפחת הדקליים (יש עצים שהחדקונית נמשכם אליהם יותר ויש פחות) עד שנת 1999 בישראל לא נראו נזקים בעצי הדקל ועד שנת 2006 לא נראו נזקים היסטריים של חדקונית הדקל ההתפרצות החלה החל משנת 2006 בשני מוקדים: בבקעת הירדן ובאזור נהריה ואז עם הזמן חדקונית הדקל החלה להתרבות במהירות ולהשמיד עצי דקל גם באזור חיפה והקריות , חדרה, נתניה , כפר סבא , תל אביב , אשדוד ואפילו הצליחה חדקונית הדקל להגיע לים המלח.

 

2 מאיפה חדקונית הדקל הגיעה?
חדקונית הדקל פלשה בשנות ה80 לאגן הים התיכון ולאט לאט הגיעה ונצפתה בספרד צרפת מלטה ועוד אזורים בארץ ישראל נצפתה חדקונית הדקל לראשונה בשנת 1999 ובשנת 2006 החלה התפרצות ממשית ופגיעה בעצי דקל בישראל בעבר הייתה מזיק שפוגע בעצי הדקל באסיה.

3 כמה זמן לוקח לה להשמיד לנו את העץ?
חדקונית הדקל היא אחד החרקים בעלת מהירות רבה שיכולים להשמיד עץ תוך זמן קצר יחסית.
מרגע כניסת החדקונית לעץ דקל היא מתחילה תהליך התרבות בתוך עץ הדקל היא מטילה כ-300-500 ביצים אלו הופכים לזחלים תוך זמן קצר יחסית (זמן האינקובציה תלוי בטמפרטורה ולחות) ואלו משמידים במהירות רבה (תוך מספר שבועות) עץ דקל בוגר.

4 כיצד עליי לנהוג על מנת להתמודד עם חדקונית הדקל?
יש לבצע טיפולים בחומרים אשר משרד החקלאות ממליץ בביצוע טיפולים שוטפים לפי הנחיות המדביר על מנת לשמור על עצי הדקל נגד חדקונית הדקל הטיפולים מתבצעים מצמרת העץ בצורה מקצועית.

2

בעצי דקל מסוג בסמרקיה ניתן לראות התייבשות ראשונה של ענף אחד וגם דקלים מסוג זה ניתן לעיתים להצילם מחדקונית הדקל האדומה. חדקונית הדקל לא רק נמצאת בארץ אלא גם אצל שכנותייה של ישראל כמו קפריסין ירדן לבנון מצרים סוריה ואף הגיעה לאירופה ארצות הברית וגבירה את תפוצתה בעולם באופן מסיבי.

בעצי דקל מסוג דקל תמר מצוי קיימת סכנה של קריסת כל הכותרת העליונה של העץ כמו שאנו רואים בתמונה למטה התופעה קיימת גם בדקל מסוג דקל קוקוס.
 

הטיפול בחדקונית הדקל מבוצע בחומרי הדברה באישור והמלצת משרד החקלאות אשר מדבירים את כל החרקים ומבצעים חיטוי לעץ הדקל מחרקים כמו חדקונית הדקל, קרנפית הדקל וכנימת הדקל האדומה השימוש בחומרי הדברה מתבצע על ידי יצחק המדביר בשטח בצורה מבוקרת ובטיחותית על מנת לא לסכן איש מהאנשים הנמצאים באזור.
פעולת ההדברה של חדקונית הדקל:
כל עץ מקבל טיפול דרך צמרת העץ הטיפול כולל תערובת של חומרי הדברה שלכל חומר יש תפקיד משלו במלחמה נגד חדקונית הדקל.
על הטיפולים יש לחזור לאחר 3 חודשים על מנת לשמור על העץ.

אסור למהר ולכרות את עצי הדקל, וזכרו: עץ דקל אשר נפגע מהחדקונית – כל עוד יש לו ענפים ירוקים – יש סיכוי להצילו. לכן מומלץ לבצע הדברה בניסיון להציל את העץ לפני כריתתו.

חדקונית הדקל מפילה ראש של עץ דקל

להדברת חדקונית הדקל לחצו על המספר

או מלאו את הטופס הבא:

המזיקים בארצנו: