חדקונית הדקל - טיפול והדברה נגד חדקונית הדקל האדומה חרק שהרג המון עצי דקל בישראל

בתמונה 2 עצי דקל בני מעל 45 שנים משמאל עץ דקל שהצלנו ולידו עץ דקל שלא הצלחנו להציל מחדקונית הדקל האדומה 2 העצים היו כמו העץ הימני אבל לאחר 5 חודשים מהטיפול הראשון גילינו שפרח לו לולב חדש בצמרת העץ והעץ ניצל מחדקונית הדקל ועד היום העץ השמאלי עומד איתן.

חדקונית הדקל האדומה הנו חרק ממשפחת החיפושיות שמתקיף עצי דקל וגורם לקריסת העץ כולו או לקריסת ענפי עץ הדקל כמו שניתן לראות בתמונה פה למעלה את הנזק שעשתה חדקונית הדקל האדומה בקיבוץ מגל שבעמק חפר ליד חדר האוכל של הקיבוץ. 

החיפושית הידועה בשם הישראלי שניתן לה חדקונית הדקל האדומה היא חרק שפלש לארץ ישראל בשנת 1996 חדקונית הדקל האדומה הגיעה לארץ ישראל מהמזרח הרחוק (יבשת אסיה שם הייתה מזיקה חדקונית הדקל האדומה לעצי הדקל קוקוס הטרופיים המוכרים ביבשת). דרכי הגעתה הם כנראה מעשי אדם שבוצעו בדרכים כאלה או אחרות כגון העברת סחורות או מטיילים שהעבירו את החדקונית בתיק ועוד רבות דרכי ההגעה האפשריות של חדקונית הדקל לארץ ישראל עם הגעתה של חדקונית הדקל לישראל אנשים רבים לא הבינו מי מחסל בפתאומיות את עצי הדקל בארץ ישראל ומי אחראי למנוע את זה? וכיצד ניתן לטפל ולהתמודד עם תופעה של עצי דקל קורסים בישראל? ומהו הסיכון הכרוך בכך?

חדקונית הדקל האדומה היא חיפושית בצבע חום אדמדם עם כתמים עם חדק מוארך ובולט באורך של 3.5 ס"מ היא מגיעה לעצי הדקל בתדירות גבוהה יכולה להגיע לעד 4 מחזורי התרבות בשנה 2 חדקוניות דקל שלא מודברות יכולות להגיע תוך חצי שנה להתרבות של אלפי חדקוניות הדקל המפוזרות במאות עצים ואת הנזק נוכל לראות תוך חודשים ספורים בעצים שבהם אנו לא מדבירים לכן מומלץ לבצע טיפולי מנע בעצי הדקל נגד חדקונית הדקל האדומה כי את כניסתה של חדקונית הדקל האדומה לעצים מאוד קשה לראות ולהבחין בכך.

הנקבה של חדקונית הדקל האדומה מגיעה בתעופה אל עצי הדקל לאחר מעוף שיכול להיות במרחק של 5-7 ק"מ נוחתת חדקונית הדקל האדומה לעיתים על צמרת הדקל, מכרסמת ונוברת את אחת מכפותיו ויורדת לרוב אל קודקוד הצמיחה שהוא בעצם הליבה של עץ הדקל. 

בתוך עץ הדקל הנגוע מתבצע תהליך רבייה חדקונית הדקל מטילה כמה מאות ביצים שלאחר שיבקעו יהיו כמה מאות תולעי חדקונית הדקל זחל בצבע לבן עם ראש חום אשר מכרסם מהר מאוד את העץ וגורם בסופו של דבר למותו.( במהירות רבה תוך חודש עד 3 חודשיים מהמפגש הראשון של חדקונית הדקל האדומה עם העץ, העץ עלול לקרוס מבלי הודעה מוקדמת ומסכן את הנמצאים תחת העץ או לחלופין לגרום לקריסת ענפים). לא רק דקל קנארי ותמר מצוי עלולים להיפגע מחדקונית הדקל.

בעצי דקל אשר הותקפו על ידי חדקונית הדקל לעיתים ניתן להבחין בענפים שמתחילים לקרוס מידיי יום איבוד הסימטריה של העץ והתייבשות של חלקים ממנו או מהענפים. בעצי דקל מסוג תמר מצוי ניתן לעיתים למצוא חורים בגזע וסימני נסורת אשר אלו מסמנים את חדירתה של חדקונית הדקל לגזע תופעה זו היא מאוד מסוכנת כי כל העץ עלול לקרוס בעקבות הכרסומים של החדקונית ולכן יש להיזהר במקרים כאלו ולא להתקרב לעץ בגלל סכנת קריסה של כל העץ. מומלץ לגדר ולסמן מרחק בטיחות מהעץ שאסור להתקרב לעץ ולגדר את השטח במקרה שהעץ עלול לקרוס ולסכן את העוברים והשבים.

טיפול מונע יש היום שיטה שמומלצת על ידי משרד החקלאות להדברת עצי דקל נגד חדקונית הדקל האדומה והיא נקראת "הגמעת צמרות" טיפול כזה מתבצע כאשר מתבצעת הזרמה של חומר כימי מצמרת העץ כלפי מטה ובכך מושמדות כל החדקוניות הנמצאות בעץ הדקל שיטה זו היא השיטה להדברת חדקונית הדקל האדומה המומלצת על ידי משרד החקלאות ופיתוח הכפר להדברת חדקונית הדקל האדומה בעצי דקל בישראל.

איך נזהה את הבעיה שיצרה חדקונית הדקל בעץ הדקל שלנו? 

קשה מאוד להבחין בחדקונית הדקל בתוך העץ במיוחד בשלבים הראשונים של הגעתה של חדקונית הדקל לעץ היא מגיעה בתעופה והיא שקטה מאוד בעת כניסתה הראשונה של חדקונית הדקל לעצי הדקל אם כי בשלבים מתקדמים יותר ניתן לשמוע קולות כרסום מיתוך העץ (רק אם הכרסום בגובהה נמוך) ואפשר להבחין בהתייבשות של ענפים עם כרסום בבסיס כפות הענף ותולעים וחדקוניות הנמצאות בעץ עוד סימן הוא חורים שיכולים להיות בגזע העץ לעיתים העץ יוציא שרף לנסות להתמודד עם החדקונית כאשר נבחין על כותרת עץ נוטה לצידה זה סימן לנוכחות של חדקונית הדקל בעץ יצחק שרותי הדברה וגיזום עצים ממליץ לטפל בעץ 4 פעמים בשנה לפי הנחיות המקובלות. יש לרסס או לשרוף את הגזם על מנת שהחדקוניות לא יועברו למקום אחר עם הגזם העברתה של חדקונית הדקל האדומה עם הגזם עלולה לגרום למצב שבו אזי שבאזור אליו הגזם יועבר יתכן מאוד שיושמדו עצי דקל נוספים על ידי החדקונית.

מי אחראי על הטיפול והדברה נגד חדקונית הדקל  בדקלים בארץ ישראל?

בעקבות התפשטות חדקונית הדקל האדומה בארץ ישראל העריות והמועצות דורשות מהתושבים להדביר ולכרות עצי דקל שנפגעו מחדקונית הדקל האדומה מחשש לקריסת העצים ואלה שלא יעשו כך צפויים לקנסות מטעם העריה אך עדיין לא כל העריות מקפידות לטפל בחדקונית הדקל והתופעה ממשיכה להתפרש מ2006 ועד היום. בעקבות עלויות הדברה גבוהות חלק מהתושבים אינם מטפלים בבעיה ועצי דקל רבים מתים מחדקונית הדקל האדומה או קרנפית התמר ומדביקים עצים נוספים עקב קצב התרבות גבוהה יחסית של חדקונית הדקל בתוך העצים. 

כל בעל עץ דקל אחראי על הדקל שנמצא בשטח שלו מבחינת הדברת עצי הדקל אולם בשביל לכרות עץ דקל אפילו אם הוא נמצא בשטחו הפרטי ואפילו אם העץ מת מחדקונית הדקל האדומה יהיה חייב בעל העץ להמציא אישור מפקיד היערות או ממשרד החקלאות על מנת לכרות עץ דקל בפרט או כל עץ בכלל אם לא יעשה לכם גובהה הקנס לעץ מגיע לאלפי שקלים לכל יחידת עץ בכלל ועצי דקל בפרט שיכרתו ללא אישור!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

חדקונית הדקל האדומה שכבר מתרבה בקצב מהיר מאוד תפוצתה נראתה בכל חלקי ארץ ישראל בימים אלה, חדקונית הדקל נחשבת לאחד המזיקים הקשים ביותר הפוגעים בעצי הדקל הסכנה שחדקונית הדקל תשמיד את עצי הדקל שלנו מרחפת מעל כולנו וקוראת לנו לטפל בעצי הדקל נגד חדקונית הדקל האדומה על מנת להקדים תרופה למכה לא רק חדקונית הדקל יכולה להשמיד לנו את הדקלים (זאת בעקבות יכולותיה של חדקונית הדקל האדומה לבצע השמדת עץ דקל בזמן יחסית קצר בהשוואה למזיקי עצים אחרים כמו יקרונית התאנה או יקרונית האלון ). לא רק חדקונית הדקל האדומה יכולה להשמיד לנו את עצי הדקל ישנה חיפושית שנקראת קרנפית התמר הפרסית שגם היא תוקפת עצי דקל מכל הסוגים ועלולה להשמיד אותם קרנפית התמר נצפתה בארץ ישראל לא מעט בשנים האחרונות והיא יכולה להשמיד עצי דקל במהירות קצת יותר איטית מחדקונית הדקל אבל לבסוף גם קרנפית התמר הפרסית נחשבת למזיק הפוגע בעצי הדקל ויש לטפל ולהדביר את קרנפית התמר בעצי הדקל הזחלים של קרנפית התמר מאוד מזכירים את הזחלים של חדקונית הדקל בצבעם ובצורתם אבל ישנם הבדלים קטנים בין זחלי קרנפית התמר וזחלי חדקונית הדקל וכמובן בצורת הבוגרים במידה ונתקלתם בזחלים ואינכם יודעים האם מדובר בזחלים של חדקונית הדקל האדומה או בזחלים של קרנפית התמר או בזחלים של חרק מסוג אחר אנו ממליצים לשלוח תמונה של הזחלים אלינו לטלפון על מנת שנוכל לעזור לכם לדעת מי מזיק לעץ הדקל שלכם וכיצד לטפל באותו המזיק לעיתים לא תוכלו לצלם את הזחלים כי הם עלולים להימצא בגובהה רב ולכן במצב שכזה כדאי לא לקחת סיכונים ולבצע בדיקה יסודית לעץ הדקל שלכם ופעילות הדברה מונעת נגד חדקונית הדקל וקרנפית התמר בעצי הדקל.

 

העתקת עצי דקל:

עץ דקל מועתק עלול לשאת בתוכו את חדקונית הדקל האדומה או את קרנפית התמר או את כנימת הדקל האדומה ולכן ישנה דרישה לטפל בכל עץ דקל בארץ ישראל מועתק ממקום למקום עוד לפני שתילת העץ במידה ורכשתם עץ דקל חדש ודאו מהמשתלה או הגוף שמכר לכם את העץ כי העץ עבר טיפול והדברה בחומרי ההדברה המתאימים לטיפול בחדקונית הדקל האדומה. הסכנה הקיימת בעץ דקל שאיננו מרוסס ומועתק ממקום אחד למקום אחר עלולה לפגוע בעצי הדקל באזור כולו ההתפשטות של חדקונית הדקל האדומה באזור לא תראה באותו הרגע של ההעתקה אלא כמה חודשים לאחר מכן ולכן מומלץ בטיפולים נגד חדקונית הדקל להקדים תרופה למכה ולעבוד לפי ההנחיות להדברת עצי דקל נגד חדקונית הדקל האדומה ובכך למנוע התפשטות המזיק באזורים נוספים.

 

 

 

  • גיזום ענפי עץ הדקל בעיקר בחודשים מרץ-נובמבר בהם הטמפרטורה עולה על 22 מעלות גורם למשיכה של חדקונית הדקל האדומה לעץ יש להימנע מגיזום עצי הדקל ומניתוק החוטרים מעצי הדקל  ככל שניתן ענפים ירוקים שנגזמים מפיצים ריח לאחר הגיזום אותו הריח המופץ באוויר עלול להגיע לחדקונית הדקל האדומה שנמצאת באזור הקרוב (ברדיוס מרחק של 5/7 קילומטרים) וזאת עלולה להגיע לעץ ולחסלו. (משיכה וגיזום של הענפים היבשים (הצהובים) איננה מסכנת את העץ).
  • :במידה ובוצע גיזום בעץ יש לטפל ב2 דרכים

1 למרוח משחת עצים על הגדמים הגזומים של הענפים שנגזמו
2 לרסס כ3 פעמים לפחות בהפרש של שבוע מפעם לפעם בחומרי הדברה על הגדמים על מנת לדכא חדקוניות המגיעות לעץ בתעופה.

הצבת מלכודות של חדקונית הדקל: במרחק של 25 מטר מהעץ והמרחק בין מלכודת למלכודת יהיה 25 מטרים יש לוודא כי המלכודת מכילה את החומרים הנדרשים בתוכה נדיפית פרומון אתיל אצטט ומים 2 ליטר עם 15% מולסה הוספת חומר מהעץ פירות תמרים או חלקי ענפים תעזור ותגביר את משיכת חדקונית הדקל למלכודת. את המלכודת צריך לתחזק ולבקר מידי תקופה (אחת לחודש) כאשר בודקים אם ישנה כמות מים מספקת במלכודת ולבצע החלפה של הפרומון ואתיל אצטט אחת לחודשיים עם התנדפותו של החומר המלכודת הופכת לפחות אטרקטיבית ואז איננה מבצעת משיכה של חדקונית הדקל למלכודת ובכך הופכת לפחות יעילה.

 

  • שאלה חשובה מאוד: האם מלכודות פרומון לחדקונית הדקל מהווה תחליף להדברת העץ ולביצוע טיפולים מונעים?
  • תשובה: לא! אין הצבת מלכודות נגד חדקונית הדקל מהווה תחליף להדברה של עץ הדקל נגד חדקונית הדקל האדומה המלכודות מושכות כ50% מהחדקוניות הנמצאות בשטח אך חלק נכבד מהאוכלוסייה של חדקונית הדקל בשטח עלול להגיע גם לעצי הדקל המהווים מקור מזון לחדקונית הדקל ובכך אם לא יבוצע טיפול של הדברה כימית בעץ הדקל בחומרי ההדברה המומלצים חדקונית הדקל עלולה להיכנס לתוך עצי הדקל להתרבות בתוכם ובכך אנו עלולים למצוא את מותם של עצי הדקל שלנו מחדקונית הדקל האדומה אנו ממליצים לכל מי שאיננו יודע כיצד להתמודד עם חדקונית הדקל האדומה לקרוא ולעיין ולהתעדכן באתר של משרד החקלאות את הדרכים והאופן שבו יש לנהוג ולטפל בחדקונית הדקל האדומה במידה ואין האדם נצמד להנחיות אלו יש סיכוי שישגה אותו אדם באופן הטיפול שיעניק לעץ ואף מיתוך רצון טוב יכול למצוא עצמו גורם נזקים במקום לעזור לעץ.
 
  •  על מנת להתמודד עם חדקונית הדקל האדומה בצורה יעילה יש להישמע להוראות משרד החקלאות להדברת חדקונית הדקל ולא לנסות להיות "חכמים" ולבצע טיפולים שאינם רשומים בהנחיות לטיפול נגד חדקונית הדקל האדומה, הדברה או טיפול לא נכון עלולה בסופו של דבר להזיק לעצי הדקל שלכם במקום להועיל להם טיפול והדברה נגד חדקונית הדקל בצורה יעילה ונכונה לפי הנחיות משרד החקלאות והגנת הצומח הם הפתרון הנכון להדברת עצי הדקל ליצחק המדביר הידע והמכשור להדברת עצי דקל בצורה נכונה יעילה ומקצועית נגד חדקונית הדקל האדומה.
  •  
  • שאלה: האם זה נכון שתקיפת עצי הדקל על ידי חדקונית הדקל האדומה לעיתים חזקה יותר ולעיתים חלשה יותר?
  • תשובה: עצי הדקל שלא טופלו חשופים למזיקים כגון: חדקונית הדקל האדומה, קרנפית התמר,כנימת הדקל האדומה ועוד… 
  • כל עץ שלא מטופל בזמן נחשף לסביבה הטבעית ללא הגנה ממזיקים ומכאן כל חדקונית שתעוף באזור עלולה לעוף אל תוך העץ להתחיל לנבור בעץ ולכרסם אותו ולעיתים להשמיד את העץ תוך זמן קצר יחסית למזיקים אחרים משך ההתפתחות של חדקונית הדקל האדומה בתוך עצי הדקל מסוף השפעת חומרי ההדברה בעץ הדקל הוא 3 חודשים לפי הנחיות של משרד החקלאות והגנת הצומח יש לטפל בעצי הדקל על מנת למנוע את ההתפתחות של חדקונית הדקל בעץ ישנם לקוחות שלא טיפלו שנה בעץ שלהם ורק לאחר מכן גילו שהעץ בסכנת קריסה וחדקונית הדקל תקפה אותו וזה יכול לקרות גם אחרי שנתיים או שלוש אבל כל עוד קיימות חדקוניות באוויר הן עלולות להגיע לעצי הדקל שלכם בתעופה להיכנס ולהשמיד את העץ וכל עוד הטמפרטורה בחוץ עולה על 22 מעלות חדקונית הדקל יכולה לעוף מעץ לעץ ולהזדווג בשקט בשקט ואז לפגוע לנו בעצי הדקל מבלי שנבחין בכך. 

 

 

ככה נראית חדקונית הדקל חרק יפה עם נזקים גדולים!

בתמונה עץ דקל מסוג תמר מצוי שנפגע על ידי חדקונית הדקל האדומה את העץ הזה הצלחנו להציל לאחר שקיבלת סידרת טיפולים נגד חדקונית הדקל האדומה

 

האנשים שהעצים שלהם נפגעו מחדקונית הדקל שואלים בדרך כלל:

1 מי זאת חדקונית הדקל?

חדקונית הדקל האדומה היא חיפושית שמקורה אינו בארץ ישראל והסביבה של המזרח התיכון בכלל, חדקונית הדקל היא חיפושית שפלשה לאזור ותוקפת ומשמידה עצי דקל מכל משפחת הדקליים (יש עצים שהחדקונית נמשכם אליהם יותר ויש פחות) עד שנת 1999 בישראל לא נראו נזקים בעצי הדקל ועד שנת 2006 לא נראו נזקים היסטריים של חדקונית הדקל ההתפרצות החלה החל משנת 2006 בשני מוקדים: בבקעת הירדן ובאזור נהריה ואז עם הזמן חדקונית הדקל החלה להתרבות במהירות ולהשמיד עצי דקל גם באזור חיפה והקריות , חדרה, נתניה , כפר סבא , תל אביב , אשדוד ואפילו הצליחה חדקונית הדקל להגיע לים המלח אשדוד אשקלון באר שבע והסביבה.

 

2 מאיפה חדקונית הדקל הגיעה?
חדקונית הדקל פלשה בשנות ה80 לאגן הים התיכון ולאט לאט הגיעה ונצפתה בספרד צרפת מלטה ועוד אזורים בארץ ישראל נצפתה חדקונית הדקל לראשונה בשנת 1999 ובשנת 2006 החלה התפרצות ממשית ופגיעה בעצי דקל בישראל בעבר הייתה מזיק שפוגע בעצי הדקל באסיה.

3 כמה זמן לוקח לה להשמיד לנו את העץ?
חדקונית הדקל היא אחד החרקים הזריזים בפעילותם בעלי כושר כרסום במהירות רבה שיכולים להשמיד עץ תוך זמן קצר יחסית.
מרגע כניסת החדקונית לעץ דקל היא מתחילה תהליך התרבות בתוך עץ הדקל היא מטילה כ-300-500 ביצים אלו הופכים לזחלים תוך זמן קצר יחסית (זמן האינקובציה תלוי בטמפרטורה ולחות) ואלו משמידים במהירות רבה (תוך מספר שבועות עד 3 חודשים) עץ דקל בוגר.

4 כיצד עליי לנהוג על מנת להתמודד עם חדקונית הדקל?
יש לבצע טיפולים תקופתיים בחומרים אשר משרד החקלאות ממליץ בביצוע טיפולים שוטפים לפי הנחיות המדביר המוסמך על מנת לשמור על עצי הדקל נגד חדקונית הדקל מתבצע טיפול שנקרא הגמעת צמרות דקלים הטיפולים מתבצעים מצמרת העץ בצורה מקצועית החדרה של חומרי הדברה כימיים דרך צמרות העצים מדבירה את הזחלים של חדקונית הדקל ושומרת על העצים בריאים ושלמים.

5 האם חדקונית הדקל האדומה פוגעת בעצי דקל מסוג דקל קוקוס?

תשובה: כמו בעצי דקל תמר ועצי דקל קנארי חדקונית הדקל האדומה עלולה לפגוע גם בעצי דקל מסוג דקל קוקוס אומנם המקרים בהם דקלי קוקוס נפגעו מחדקונית הדקל הם פחות שכיחים מתקיפת דקלים מסוג תמר מצוי ודקל קנארי שהותקפו על ידי חדקונית הדקל אבל גם דקלי קוקוס נראו שהם מותקפים על ידי חדקונית הדקל וכותרות של עצי דקל קוקוס קרסו והדקלים מתו בגלל חדקונית הדקל וקרנפית התמר בקישור הבא ניתן לצפות בדקל קוקוס שהושמד על ידי חדקונית הדקל האדומה:  https://www.youtube.com/watch?v=hnx6Pk-Sr7M

6 מי יודע ויכול להדביר ולטפל לי בעץ הדקל שלי נגד חדקונית הדקל האדומה?

עצי דקל רבים עלולים להיות מטופלים בצורה לא נכונה על ידי האדם בעקבות חוסר ידע וניסיון בישראל דרוש היתר הדברה לביצוע עבודות הדברה ולכן מומלץ לפנות ליצחק המדביר בעל ידע וניסיון של מעל 10 שנים בטיפול בעצי דקל רבים והצלת אלפי עצי דקל בישראל ליצחק המדביר ציוד מתאים להדברת חדקונית הדקל האדומה גם בעצים גבוהים מאוד יצחק המדביר בעל פתרונות להדברת חדקונית הדקל האדומה והשירות המקצועי להדברת חדקונית הדקל האדומה ניתן על ידי יצחק המדביר בכל חלקי ארץ ישראל.

 

להדברת חדקונית הדקל לחצו על המספר

או מלאו את הטופס הבא:

2

 

בעצי דקל מסוג דקל בסמרקיה ניתן לראות התייבשות ראשונה של ענף אחד או 2 בכניסתה הראשונה של חדקונית הדקל לעץ דקלים מסוג זה ניתן לעיתים להצילם מחדקונית הדקל האדומה בעזרת טיפול והדברה נגד חדקונית הדקל. התפוצה של חדקונית הדקל לא יודעת גבולות גם לא גבולות בין מדינות ולכן חדקונית הדקל לא רק נמצאת בארץ ישראל אלא גם אצל שכנותיה של ישראל כמו קפריסין ירדן לבנון מצרים סוריה ואף הגיעה לאירופה ארצות הברית וגבירה את תפוצתה בעולם באופן מסיבי המפיץ העיקרי של חדקונית הדקל בעולם הוא האדם המעביר סחורות בין מדינות ועימם נושא את המזיק חדקונית הדקל האדומה ובכך מגביר את תפוצתה של חדקונית הדקל האדומה בעולם כולו.

 

בעצי דקל מסוג דקל תמר מצוי שחדקונית הדקל האדומה או קרנפית התמר חדרה אליהם קיימת סכנה של קריסת כל הכותרת העליונה של העץ כמו שאנו רואים בתמונה למטה התופעה קיימת גם בדקל מסוג דקל קוקוס. 

בקישור הבא ניתן לראות פגיעה של חדקונית הדקל בדקל קנארי: https://www.youtube.com/watch?v=p9SEnaZZuok

בתקיפת עצי דקל קנרי או תמר מצוי חדקונית הדקל האדומה במרבית המקרים מכרסמת חדקונית הדקל את ליבת העץ מהחלק העליון של הדקל אל החלק התחתון שלו להמחשת המקרה צירפנו קישור ( https://www.youtube.com/watch?v=UvamZ4UVUJM ) בו ניתן לראות את חדקונית הדקל מכרסמת את עץ הדקל מהחלק העליון של הליבה למטה ואת הנזק שהיא עשתה בחלק העליון של עץ הדקל נפער בור של כמטר עומק אשר אותו יצרה חדקונית הדקל האדומה המעיד על כרסום מסיבי בעץ של זחלי חדקונית הדקל.

הטיפול בחדקונית הדקל מבוצע בחומרי הדברה באישור והמלצת משרד החקלאות אשר מדבירים את כל החרקים ומבצעים חיטוי לעץ הדקל מחרקים כמו חדקונית הדקל, קרנפית הדקל וכנימת הדקל האדומה השימוש בחומרי הדברה מתבצע על ידי יצחק המדביר בשטח בצורה מבוקרת ובטיחותית על מנת לא לסכן איש מהאנשים הנמצאים באזור.
פעולת ההדברה של חדקונית הדקל:
כל עץ מקבל טיפול הכולל הזרמת חומרים כימיים דרך צמרת העץ הטיפול כולל תערובת של חומרי הדברה שלכל חומר יש תפקיד משלו במלחמה נגד חדקונית הדקל האדומה וקרנפית התמר.


על הטיפולים שנעשו בעץ נגד חדקונית הדקל האדומה יש לחזור שוב לאחר 3 חודשים על מנת לשמור על העץ.

כיצד אנו אמורים לטפל בעצי דקל שמתו כתוצאה מפגיעתה של חדקונית הדקל האדומה?

עצי דקל שמתו לאחר שחדקונית הדקל האדומה הצליחה לחסל אותם מהווים סכנה לעצי דקל אחרים אם הם לא יטופלו בחומרי ההדברה שמשרד החקלאות ממליץ לטפל בהם כידוע התרבות החדקונית בתוך העץ מהווה מפגע ולאחר שהחדקונית בוקעת מהגלמים וכבר בעץ שהושמד לא נותר לה מה לאכול היא תעוף ותנסה לפגוע בעץ אחר עצי שהושמדו מהווים מקור דגירה לחדקוניות ולכן יש לבצע טיפול והדברה כפי שאנו מבצעים בעצי דקל חיים על מנת להשמיד את כל החדקוניות המצויות בעץ.

לאחר הטיפול יש לעטוף את העץ ביריעה מפלסטיק ולהדק בחוט לגזע העץ כדי למנוע מעבר של חדקוניות הדקל הבוגרות אשר עלולות להגיח מכותרת עץ הדקל לאחר מכן יש לפנות את העץ לאתרי פסולת מוסדרים לגרוס אותו במרסקת גזם או לשרוף אותו ( במקרה של שרית עץ הדקל יש להמציא אישור מתאים)

במקרה שבו גורסים את עץ הדקל וכורתים אותו יש לרסס את העץ בחומרי הדברה סימבוש או קרטה מקס וקונפידור סייפן קודקוד ודומיו ופוליקור לאחר מכן יש לפנות את עץ הדקל או הגזם שנותר ממנו לאתר פסולת מוסדר.

זכרו כל עבודה עם חומרי הדברה חומרי ניקוי וחומרים מסוכנים בעלי רעילות לאדם דורשת אמצעי מיגון כפפות מסכות המגנות על הנשימה בגדים מתאימים ועוד…

 

אסור למהר ולכרות את עצי הדקל —– וזכרו: עץ דקל אשר נפגע מהחדקונית – כל עוד יש לו ענפים ירוקים – יש סיכוי להצילו. לכן מומלץ לבצע הדברה אחת או 2 ולהתייעץ עם יצחק המדביר בניסיון להציל את העץ מהחדקונית והתולעים שלה לפני כריתתו של העץ.

 

 

 

 

 

 

 

חדקונית הדקל מפילה ראש של עץ דקל

להדברת חדקונית הדקל לחצו על המספר

או מלאו את הטופס הבא:

המזיקים בארצנו: