חדקונית הדקל - טיפול והדברה נגד חדקונית הדקל האדומה

חרק שהרג המון עצי דקל בישראל​

6395552-8192

בתמונה 2 עצי דקל בני 48 שנים ומעלה

משמאל ניתן לראות עץ דקל שהצלנו. לידו ניתן לראות עץ דקל שלא הצלחנו להציל מחדקונית הדקל האדומה. 2 העצים היו כמו העץ הימני אבל לאחר 5 חודשים מהטיפול הראשון גילינו שפרח לו לולב חדש בצמרת העץ. העץ ניצל מחדקונית הדקל ועד היום העץ השמאלי עומד איתן.

מי היא חדקונית הדקל האדומה?

חדקונית הדקל האדומה היא חרק ממשפחת החיפושיות שמתקיף עצי דקל. התקיפה גורמת לקריסת העץ כולו או לקריסת ענפי עץ הדקל (כפות התמרים), כמו שניתן לראות בתמונה שצולמה בקיבוץ מגל בעמק חפר, ליד חדר האוכל של הקיבוץ. 

החיפושית הידועה בשם הישראלי שניתן לה: חדקונית הדקל האדומה. החרק ממשפחת החדקוניות שידוע בשמו "חדקונית הדקל", פלש לארץ ישראל בשנת 1996 ומאז ועד היום מוגדר כמין פולש בישראל (חרק שפלש מאזור מחייתו הטבעי לאזור אחר בו הוא טרם נצפה).

חדקונית הדקל האדומה מתרבה בקצב מהיר מאוד. תפוצתה נראתה בכל חלקי ארץ ישראל בימים אלה, והיא נחשבת לאחד המזיקים הקשים ביותר שפוגעים בעצי הדקל.

ההפצה של חדקונית הדקל

ההפצה של חדקונית הדקל התרחשה בעקבות פעילות בני האדם. הפצה זו של חדקונית הדקל בפרט ומינים פולשים בכלל גורמת נזק לאדם בכלל ולסביבתו בפרט. במקרים אלו עצי הדקל הם הסובלים העיקריים מחדקונית הדקל. 

המונח האנגלי מתייחס למינים פולשים כאל מינים מהגרים, כאלו שעברו ממקום אחד לאחר. ועדיין, המקום החדש מצליח לסבול את הנזק שאותו הם גורמים, אם כי המצב רגיש מאוד. חדקונית הדקל האדומה בישראל הוגדרה כמין פולש. היא גורמת נזק כבד לעצי הדקל ומחסלת אותם.

איך חדקונית הדקל האדומה הגיעה לישראל?

חדקונית הדקל האדומה הגיעה לארץ מהמזרח הרחוק על ידי בני האדם. היא הצליחה לייסד אוכלוסייה משלה במדינת ישראל בפרט ובאגן הים התיכון בכלל. בגלל שהיא הצליחה לעשות זאת, היא מוגדרת בארץ ישראל כמין פולש שמאיים על קיומם של עצי הדקל בישראל בפרט ובשאר העולם בכלל. ביבשת אסיה, חדקונית הדקל האדומה הייתה מזיקה לעצי הדקל, קוקוס והקנרי הטרופיים.

חדקונית הדקל תפסה "טרמפ" לארץ על גבי סחורות ומטיילים שהגיעו מאסיה, והצליחה לייסד דורות חדשים בארץ ישראל, תוך חיסול רב של עצי דקל בארץ ישראל.

חדקונית הדקל החלה להתפשט מאזור אחד לאזור אחר בישראל, וכיום היא נמצאת בכל האזורים בארץ. מכאן שההתמודדות עם חדקונית הדקל דורשת הקפדה על לוחות זמנים ודיוק רב בטיפולים הנדרשים.

השאלות הרבות בעקבות הופעתה של חדקונית הדקל בישראל

עם הגעתה של חדקונית הדקל לישראל, אזרחי ארץ ישראל ושכנותיה לא הבינו מי מחסל בפתאומיות ובמהירות את עצי הדקל בישראל. מיד עלתה השאלה מי אחראי למנוע את זה ולהגן על עצי הדקל בארץ ישראל מפני חדקונית הדקל? כיצד ניתן לטפל ולהתמודד עם תופעה של עצי דקל שקורסים בפתאומיות וללא התראה מוקדמת בארץ ישראל? מהו הסיכון הכרוך בטיפול בעצי הדקל נגד חדקונית הדקל? כיצד מבצעים את הטיפולים לשמירה על עצי הדקל מהחרק שמאיים להשמיד את כל עצי הדקל בארץ ישראל?

בהמשך נענה לכם על כל השאלות שיגרמו לכם להבין כיצד ניתן לשמור על עצי הדקל שלכם בחיים, ונספר לכם על הדרך בה אפשר להציל אותם גם אם הם נפגעו מחדקונית הדקל האדומה!

התכונות של חדקונית הדקל

חדקונית הדקל האדומה היא חיפושית בצבע חום אדמדם עם כתמים, ויש לה חדק מוארך ובולט. אורך החדקונית הוא כ-3.5 ס"מ. היא מגיעה לעצי הדקל בתדירות גבוהה, ויכולה להגיע לעד 4 מחזורי התרבות בשנה (כלומר 4 הטלות של 300-500 ביצים בשנה). מכאן היכולת שלה לפגוע בעצי דקל רבים בתוך זמן קצר.

2 פרטים של חדקוניות דקל שלא מודברות יכולות להגיע תוך חצי שנה להתרבות של אלפי חדקוניות דקל שמפוזרות במאות עצים. את הנזק של חדקונית הדקל נוכל לראות תוך חודשים ספורים.

בישראל חדקונית הדקל מכונה "הרוצחת השקטה", עקב כניסתה השקטה לתוך עץ הדקל ופגיעתה בו מבלי שהאדם ישמע רעש מסורים או יבחין בכך.

מומלץ לבצע טיפולי מנע בעצי הדקל נגד חדקונית הדקל האדומה כי מאוד קשה לראות ולהבחין בכניסתה לעצים.

הנקבה של חדקונית הדקל האדומה מגיעה בתעופה אל עצי הדקל. היא יכולה לעוף מרחק של 5-7 ק"מ. היא נוחתת על צמרת הדקל, מכרסמת ונוברת את אחת מכפותיו ויורדת אל קודקוד הצמיחה שהוא בעצם הליבה של עץ הדקל. 

הנזקים של חדקונית הדקל

בסרטון למטה תוכלו לראות את הנזק שחדקונית הדקל עשתה לעץ תמר בישראל. זה היה ממש נס שאף אדם לא עבר מתחת לעץ התמר כשכל הכותרת העליונה קרסה אל האדמה, בלי שום הודעה מוקדמת. לצפייה לחצו על הלינק: 

https://www.youtube.com/watch?v=16x5HsNxyZo

עם הופעתה של חדקונית הדקל בישראל, אנשים רבים לא הבינו מה גודל הנזק שיכול להיגרם לעצי הדקל לאחר כניסתה.

בתוך עץ הדקל הנגוע, מתבצע תהליך רבייה. חדקונית הדקל מטילה כמה מאות ביצים בתוך עץ הדקל, לאחר תהליך האינקוביצייה, הביצים שיבקעו יהפכו לכמה מאות תולעי חדקונית הדקל. מדובר בזחל בצבע לבן, עם ראש חום, שמכרסם מהר מאוד את עץ הדקל וגורם בסופו של דבר למותו.

בתקופה שבין חודש לשלושה חודשים מהמפגש הראשון של חדקונית הדקל האדומה עם העץ, עץ דקל נגוע עלול לקרוס כולו או לחלופין לגרום לקריסת ענפים מבלי הודעה מוקדמת. בכך נשקפת סכנה לנמצאים תחת העץ.

מה חדקונית הדקל מחפשת בעץ הדקל? 

חשוב לדעת שלא רק דקל קנארי ותמר מצוי עלולים להיפגע מחדקונית הדקל. אבל מה בעצם חדקונית הדקל מחפשת בעץ הדקל? זו שאלה שנשאלת על ידי המון לקוחות. 

התשובה לכך היא: כולנו אכלנו בעבר לבבות דקל ונהנינו מהטעם שלהם. גם חדקונית הדקל מגיעה למרכז הדקל ואוכלת את לבבות הדקל שבו. חשוב לדעת שהיא לא עושה זאת לבד, חדקונית הדקל והזחלים שהיא מטילה מכרסמים את הדקל ביחד במהירות רבה. זו בדיוק הצרה – כתוצאה מכך, כל העץ מושמד ועלול להיגרם נזק רב לסביבה.

איך ניתן להבחין בחדקונית הדקל?

בעצי דקל שהותקפו על ידי חדקונית הדקל, ניתן להבחין בענפים שמתחילים לקרוס מידי יום. אפשר לראות את איבוד הסימטריה של העץ. העץ נוטה להתייבש בחלקים ממנו או מהענפים.

בעצי דקל מסוג תמר מצוי, ניתן לעיתים למצוא חורים בגזע וסימני נסורת. אלו מסמנים את חדירתה של חדקונית הדקל לגזע. לא תמיד חדקונית הדקל תראה סימני נגיעות בגזע, ישנם מקרים שבהם עץ שנראה בריא ויפה פתאום ביום בהיר אחד ייפול ויקרוס. לכן, עלינו להיות זהירים.

תופעה זו מסוכנת מאוד מכיוון שכל העץ עלול לקרוס בעקבות הכרסומים של החדקונית. יש להיזהר במקרים כאלו ולא להתקרב לעץ בגלל סכנת קריסה של כל העץ.
מומלץ לגדר ולסמן מרחק בטיחות מהעץ.

טיפול מונע 

השיטה שמומלצת היום על ידי משרד החקלאות ופיתוח הכפר להדברת חדקונית הדקל האדומה בעצי דקל בישראל נקראת "הגמעת צמרות". טיפול כזה מתבצע על ידי הזרמת חומר כימי מצמרת העץ כלפי מטה. כך מושמדות כל החדקוניות הנמצאות בעץ הדקל.

איך נזהה את הבעיה שיצרה חדקונית הדקל בעץ הדקל שלנו? 

קשה מאוד להבחין בחדקונית הדקל בתוך העץ במיוחד בשלבים הראשונים של הגעתה (לעיתים נדירות נצפתה החדקונית כשהיא מחסלת את הדקלים, עפה באזור העץ ולאחר מכן נכנסת אל העץ).

חדקונית הדקל מגיעה בתעופה והיא שקטה מאוד בעת כניסתה הראשונה לעץ הדקל. בשלבים מתקדמים יותר, ניתן לשמוע (עם שמיעה טובה) קולות כרסום מתוך העץ (רק אם הכרסום בגובה נמוך). בנוסף אפשר להבחין בהתייבשות של ענפים, כרסום בבסיס כפות הענף, ובתולעים וחדקוניות הנמצאות בעץ.

סימן נוסף הוא חורים שיכולים להיות בגזע העץ (מה שלא תמיד קורה). לעיתים, העץ יוציא שרף כדי לנסות להתמודד עם החדקונית. כאשר נבחין שכותרת עץ נוטה לצידה, זה סימן לנוכחות של חדקונית הדקל בעץ.

חדקונית הדקל פתרון: הטיפול בחדקונית הדקל האדומה

יצחק שרותי הדברה וגיזום עצים ממליץ לטפל בעצי הדקל נגד חדקונית הדקל האדומה 4 פעמים בשנה, זאת בהתאם להנחיות המקובלות על ידי משרד החקלאות והשירות להגנת הצומח.

חדקונית הדקל פתרון לבעיה הזו דורש בדיקה יסודית לעץ הדקל ופעילות הדברה מונעת נגד חדקונית הדקל.

מי אחראי על הטיפול וההדברה נגד חדקונית הדקל?

בעקבות ההתפשטות של חדקונית הדקל האדומה בישראל, העיריות והמועצות דורשות מהתושבים להדביר ולכרות עצי דקל שנפגעו ממנה, זאת בעקבות החשש לקריסת העצים. אלה שלא יעשו כך, צפויים לקנסות מטעם העירייה.

חשוב לציין שלא כל העיריות מקפידות לטפל בחדקונית הדקל, והתופעה ממשיכה להתפרש משנת 2006 ועד היום. עקב עלויות הדברה גבוהות, חלק מהתושבים אינם מטפלים בבעיה ועצי דקל רבים מתים.

מבחינת הדברה בעצי דקל, כל בעל עץ דקל אחראי על הדקל שנמצא בשטח שלו. בשביל לכרות עץ דקל (אפילו אם העץ נמצא בשטח הפרטי של בעל העץ) ואפילו אם העץ מת מחדקונית הדקל האדומה, בעל העץ יהיה חייב להמציא אישור מפקיד היערות או ממשרד החקלאות. גובה הקנס על כריתת עץ ללא אישור מגיע לאלפי שקלים לכל עץ!!!

חדקונית הדקל האדומה וקרנפית התמר

בעקבות היכולת של חדקונית הדקל האדומה וקרנפית התמר לעוף מעץ לעץ, באפשרותם להדביק עצים נוספים. עקב קצב התרבות גבוה יחסית של חדקונית הדקל בתוך העצים, מומלץ לבצע טיפול מונע לעצי דקל נגד חדקונית הדקל ונגד קרנפית התמר במיוחד באזורים בהם נצפתה נוכחות של המזיקים האלו בעצים ונצפו נזקים אותם הם עשו לעצים אחרים.

הסכנה שחדקונית הדקל תשמיד את עצי הדקל שלנו מרחפת מעל כולנו, וקוראת לנו לטפל בעצי הדקל נגד המזיק.

אך כמו שאמרנו, לא רק חדקונית הדקל האדומה יכולה להשמיד לנו את עצי הדקל, ישנה חיפושית שנקראת קרנפית התמר הפרסית, גם היא תוקפת עצי דקל מכל הסוגים ועלולה להשמיד אותם.
קרנפית התמר נצפתה בארץ ישראל לא מעט בשנים האחרונות, היא יכולה להשמיד עצי דקל במהירות. אומנם היא קצת יותר איטית מחדקונית הדקל, אבל לבסוף גם היא נחשבת למזיק הפוגע בעצי הדקל.

יש לטפל ולהדביר את קרנפית התמר בעצי הדקל. הזחלים של קרנפית התמר מאוד מזכירים את הזחלים של חדקונית הדקל בצבעם ובצורתם. ישנם הבדלים קטנים בין זחלי קרנפית התמר ובין זחלי חדקונית הדקל וכמובן בצורת הבוגרים.

במידה ונתקלתם בזחלים ואינכם יודעים האם מדובר בזחלים של חדקונית הדקל האדומה או בזחלים של קרנפית התמר, או שמא בזחלים של חרק מסוג אחר, אנו ממליצים שתשלחו לנו תמונה של הזחלים. אנו נוכל לעזור לכם לדעת מי הוא המזיק לעץ הדקל שלכם וכיצד לטפל בו (לעיתים לא תוכלו לצלם את הזחלים, כי הם עלולים להימצא בגובה רב). 

כדאי לא לקחת סיכונים ולבצע בדיקה יסודית לעץ הדקל שלכם וגם פעילות הדברה מונעת נגד שני המזיקים – חדקונית הדקל וקרנפית התמר.

חדקונית הדקל הדברה

חדקונית הדקל הדברה היא איננה משימה פשוטה, אך היא הכלי הכי יעיל. 

העתקת עצי דקל

עץ דקל מועתק עלול לשאת בתוכו את חדקונית הדקל האדומה, קרנפית התמר או כנימת הדקל האדומה. לכן, ישנה דרישה לטפל בכל עץ דקל שמועתק ממקום למקום, עוד לפני שתילת העץ.

במידה ורכשתם עץ דקל חדש, ודאו מול המשתלה או הגוף שמכר לכם את העץ שמדובר בעץ שעבר טיפול והדברה בחומרי ההדברה המתאימים לטיפול בחדקונית הדקל האדומה.

הסכנה הקיימת בעץ דקל שאיננו מרוסס ומועתק ממקום אחד למקום אחר היא פגיעה בעצי הדקל באזור כולו. את ההתפשטות של חדקונית הדקל האדומה באזור, לא תראה באותו הרגע של ההעתקה, אלא כעבור כמה חודשים. לכן, מומלץ לטפל טיפול מנע מחדקונית הדקל ובכך להקדים תרופה למכה.

ההנחיות להדברת עצי דקל נגד חדקונית הדקל האדומה

ניתן למנוע את ההתפשטות של חדקונית הדקל האדומה באזורים נוספים על ידי קטילה של החדקונית במקומות הדגירה בעצים. עצי דקל לא מטופלים יכולים לשמש כמדגרה לחדקונית הדקל, בהם היא יכולה להטיל ביצים ותוך תקופה קצרה של 2-3 חודשים להתרבות ולהוות סכנה לעצי דקל נוספים באזור.

הנחיות חשובות בנושא:

  • גיזום ענפי עץ הדקל בעיקר בחודשים מרץ-נובמבר בהם הטמפרטורה עולה על 22 מעלות גורם למשיכה של חדקונית הדקל האדומה לעץ. יש להימנע מגיזום עצי הדקל ומניתוק החוטרים מעצי הדקל ככל שניתן. ענפים ירוקים שנגזמים מפיצים ריח לאחר הגיזום. אותו הריח שמופץ באוויר עלול להגיע לחדקונית הדקל האדומה שנמצאת באזור הקרוב (ברדיוס מרחק של 5/7 קילומטרים), וזאת עלולה להגיע לעץ ולחסלו. (משיכה וגיזום של הענפים היבשים (הצהובים) איננה מסכנת את העץ).

  • במידה ובוצע גיזום בעץ יש לטפל בשתי דרכים:

1. למרוח משחת עצים על הגדמים הגזומים של הענפים שנגזמו.
2. לרסס חומרי הדברה על הגדמים כ-3 פעמים לפחות בהפרש של שבוע מפעם לפעם. זאת על מנת לדכא חדקוניות המגיעות לעץ בתעופה.

הצבת מלכודות של חדקונית הדקל במרחק של 25 מטר מהעץ

המרחק בין מלכודת למלכודת יהיה 25 מטרים. יש לוודא כי המלכודת מכילה את החומרים הנדרשים בתוכה: נדיפית, פרומון, אתיל אצטט ומים 2 ליטר עם 15% מולסה. הוספת חומר מהעץ פירות תמרים או חלקי ענפים תעזור ותגביר את משיכת חדקונית הדקל למלכודת. את המלכודת צריך לתחזק ולבקר מידי תקופה (אחת לחודש) כאשר בודקים אם ישנה כמות מים מספקת במלכודת, ולבצע החלפה של הפרומון ואתיל אצטט אחת לחודשיים.

עם התנדפותו של החומר, המלכודת הופכת לפחות אטרקטיבית ואז היא איננה מבצעת משיכה של חדקונית הדקל למלכודת. בכך היא הופכת לפחות יעילה.

שאלות חשובות

  • שאלה חשובה מאוד: האם מלכודות פרומון לחדקונית הדקל מהווה תחליף להדברת העץ ולביצוע טיפולים מונעים?
  • תשובה: לא! הצבת מלכודות נגד חדקונית הדקל לא מהווה תחליף להדברה של עץ הדקל נגד חדקונית הדקל האדומה. המלכודות מושכות כ50% מהחדקוניות הנמצאות בשטח, אך חלק נכבד מהאוכלוסייה של חדקונית הדקל בשטח עלול להגיע גם לעצי הדקל המהווים מקור מזון לחדקונית הדקל, ובכך אם לא יבוצע טיפול של הדברה כימית בעץ הדקל בחומרי ההדברה המומלצים, חדקונית הדקל עלולה להיכנס לתוך עצי הדקל ולהתרבות בתוכם. בכך עצי הדקל שלנו עלולים למצוא את מותם.

אנו ממליצים לכל מי שאיננו יודע כיצד להתמודד עם חדקונית הדקל האדומה לקרוא ולעיין ולהתעדכן באתר של משרד החקלאות בדרכים ובאופן בו יש לנהוג ולטפל בחדקונית הדקל האדומה.

במידה ואדם לא נצמד להנחיות אלו, יש סיכוי שהוא ישגה באופן הטיפול שיעניק לעץ, ואז למרות שהוא פועל מתוך רצון טוב הוא יכול למצוא את עצמו גורם נזקים במקום לעזור לעץ.

הדברת חדקונית הדקל: איך לעשות את זה נכון?

על מנת להתמודד עם חדקונית הדקל האדומה בצורה יעילה יש להישמע להוראות משרד החקלאות להדברת חדקונית הדקל ולא לנסות להיות "חכמים" ולבצע טיפולים שאינם רשומים בהנחיות לטיפול נגד חדקונית הדקל האדומה. הדברה או טיפול לא נכון עלולים בסופו של דבר להזיק לעצי הדקל שלכם במקום להועיל להם. טיפול והדברה נגד חדקונית הדקל בצורה יעילה ונכונה לפי הנחיות משרד החקלאות והגנת הצומח הם הפתרון הנכון להדברת עצי הדקל. ליצחק המדביר יש את הידע והמכשור להדברת עצי דקל נגד חדקונית הדקל האדומה בצורה נכונה יעילה ומקצועית.

  • שאלה: האם זה נכון שתדירות תקיפת עצי הדקל על ידי חדקונית הדקל האדומה לעיתים גבוהה יותר ולעיתים נמוכה יותר בעצי דקל מסוימים?

  • תשובה: עצי הדקל שלא טופלו בחומרי ההדברה הנדרשים על ידי משרד החקלאות נגד חדקונית הדקל חשופים למזיקים כגון: חדקונית הדקל האדומה, קרנפית התמר, כנימת הדקל האדומה ועוד… 

  • כל עץ שלא מטופל בזמן נחשף לסביבה הטבעית ללא הגנה ממזיקים, ומכאן כל חדקונית שתעוף באזור עלולה לעוף אל תוך העץ, להתחיל לנבור בו ולכרסם אותו, ולעיתים אף להשמיד אותו תוך זמן קצר יחסית לעומת מזיקים אחרים. משך ההתפתחות של חדקונית הדקל האדומה בתוך עצי הדקל מסוף השפעת חומרי ההדברה בעץ הדקל הוא 3 חודשים. לפי הנחיות של משרד החקלאות והגנת הצומח יש לטפל בעצי הדקל על מנת למנוע את ההתפתחות של חדקונית הדקל בעץ. ישנם לקוחות שלא טיפלו שנה בעץ שלהם ורק לאחר מכן גילו שהעץ בסכנת קריסה וחדקונית הדקל תקפה אותו. זה יכול לקרות גם אחרי שנתיים או שלוש אבל כל עוד קיימות חדקוניות באוויר, הן עלולות להגיע לעצי הדקל שלכם בתעופה, להיכנס ולהשמיד את העץ. כל עוד הטמפרטורה בחוץ עולה על 22 מעלות, חדקונית הדקל יכולה לעוף מעץ לעץ, להזדווג בשקט בשקט ואז לפגוע לנו בעצי הדקל מבלי שנבחין בכך.

  • עץ דקל עלול להיות מותקף אחת לשנה או 10 פעמים בחודש. ברגע שהעץ ממוגן ומטופל בצורה מקצועית נגד חדקונית הדקל, היא תושמד והעצים ימשיכו לפרוח. עצים שלא מטופלים בזמן או שאיחרו את מועד הטיפול, חשופים לפגיעה ועלולים למות. 

ככה נראית חדקונית הדקל. חרק יפה שגורם נזקים גדולים!

בתמונה עץ דקל מסוג תמר מצוי שנפגע על ידי חדקונית הדקל האדומה. את העץ הזה הצלחנו להציל לאחר שקיבל סידרת טיפולים נגד חדקונית הדקל האדומה

להדברת חדקונית הדקל מלאו את הטופס

2

בעצי דקל מסוג דקל בסמרקיה, ניתן לראות התייבשות ראשונה של ענף אחד או שניים בכניסתה הראשונה של חדקונית הדקל לעץ. לעיתים, ניתן להציל דקלים מסוג זה מחדקונית הדקל האדומה, זאת בעזרת טיפול והדברה נגד חדקונית הדקל.

התפוצה של חדקונית הדקל לא יודעת גבולות. גם לא גבולות בין מדינות. לכן, חדקונית הדקל לא נמצאת רק בארץ ישראל אלא גם אצל שכנותיה כמו קפריסין, ירדן, לבנון, מצרים וסוריה. היא אף הגיעה לאירופה, ארצות הברית והגבירה את תפוצתה בעולם באופן מסיבי.

המפיץ העיקרי של חדקונית הדקל בעולם הוא האדם, שמעביר סחורות בין מדינות, ועימם נושא את המזיק.

בעצי דקל מסוג דקל תמר מצוי שחדקונית הדקל האדומה או קרנפית התמר חדרה אליהם, קיימת סכנה של קריסת כל הכותרת העליונה של העץ, כמו שאנו רואים בתמונה למטה. התופעה קיימת גם בדקל מסוג דקל קוקוס. 

בקישור הבא ניתן לראות פגיעה של חדקונית הדקל בדקל קנארי: https://www.youtube.com/watch?v=p9SEnaZZuok

במרבית המקרים של תקיפת עצי דקל קנרי או תמר מצוי, חדקונית הדקל האדומה מכרסמת את ליבת העץ, מהחלק העליון של הדקל אל החלק התחתון שלו. להמחשת המקרה צירפנו קישור ( https://www.youtube.com/watch?v=UvamZ4UVUJM ).

בסרטון ניתן לראות את חדקונית הדקל מכרסמת את עץ הדקל מהחלק העליון של הליבה למטה ואת הנזק שהיא עשתה. בחלק העליון של עץ הדקל נפער בור של כמטר עומק. זה מעיד על כרסום מסיבי של זחלי חדקונית הדקל בעץ. 

הטיפול בחדקונית הדקל מבוצע בחומרי הדברה באישור והמלצת משרד החקלאות, שמדבירים את כל החרקים ומבצעים חיטוי לעץ הדקל מחרקים כמו חדקונית הדקל, קרנפית הדקל וכנימת הדקל האדומה.

השימוש בחומרי הדברה מתבצע על ידי יצחק המדביר בשטח בצורה מבוקרת ובטיחותית על מנת לא לסכן איש מהאנשים הנמצאים באזור.


פעולת ההדברה של חדקונית הדקל

כל עץ מקבל טיפול הכולל הזרמת חומרים כימיים דרך צמרת העץ. הטיפול כולל תערובת של חומרי הדברה, כשלכל חומר יש תפקיד משלו במלחמה נגד חדקונית הדקל האדומה וקרנפית התמר.

כיום ניתן לשלב הזרקות גזע בחומרי הדברה סיסטמיים לעץ הדקל, אולם אין פעולה זו מחליפה את ההדברה דרך צמרות העץ. הגמעת צמרת העץ היא הטיפול היעיל ביותר נגד חדקונית הדקל האדומה והטיפול של הזרקת גזע מגיע בנוסף להגמעת הצמרות.

על הטיפולים שנעשו בעץ נגד חדקונית הדקל האדומה יש לחזור שוב לאחר 3 חודשים על מנת לשמור על העץ.

כיצד אנו אמורים לטפל בעצי דקל שמתו כתוצאה מפגיעתה של חדקונית הדקל האדומה?

עצי דקל שמתו לאחר שחדקונית הדקל האדומה הצליחה לחסל אותם מהווים סכנה לעצי דקל אחרים אם הם לא יטופלו בחומרי ההדברה שמשרד החקלאות ממליץ לטפל בהם. כידוע, התרבות החדקונית בתוך העץ מהווה מפגע, ולאחר שהחדקונית בוקעת מהגלמים וכבר בעץ שהושמד לא נותר לה מה לאכול, היא תעוף ותנסה לפגוע בעץ אחר. עצים שהושמדו מהווים מקור דגירה לחדקוניות, ולכן יש לבצע טיפול והדברה כפי שאנו מבצעים בעצי דקל חיים על מנת להשמיד את כל החדקוניות המצויות בעץ.

לאחר הטיפול, יש לעטוף את העץ ביריעה מפלסטיק ולהדק בחוט לגזע העץ כדי למנוע מעבר של חדקוניות הדקל הבוגרות אשר עלולות להגיח מכותרת עץ הדקל. לאחר מכן יש לפנות את העץ לאתרי פסולת מוסדרים, לגרוס אותו במרסקת גזם או לשרוף אותו (במקרה של שריפת עץ הדקל יש להמציא אישור מתאים).

במקרה שבו גורסים את עץ הדקל וכורתים אותו, יש לרסס את העץ בחומרי הדברה סימבוש או קרטה מקס וקונפידור סייפן קודקוד ודומיו ופוליקור. לאחר מכן יש לפנות את עץ הדקל או הגזם שנותר ממנו לאתר פסולת מוסדר.

זכרו – כל עבודה עם חומרי הדברה, חומרי ניקוי וחומרים מסוכנים בעלי רעילות לאדם דורשת אמצעי מיגון – כפפות, מסכות המגנות על הנשימה, בגדים מתאימים ועוד…

אסור למהר ולכרות את עצי הדקל —– וזכרו: כל עוד לעץ דקל שנפגע מהחדקונית יש ענפים ירוקים, יש סיכוי להצילו. לכן, מומלץ לבצע הדברה אחת או שתיים, ולהתייעץ עם יצחק המדביר בניסיון להציל את העץ מהחדקונית והתולעים שלה, לפני כריתתו של העץ.

חדקונית הדקל מפילה ראש של עץ דקל

להדברת חדקונית הדקל לחצו על המספר

או מלאו את הטופס הבא:

המזיקים בארצנו: