חדקונית הדקל האדומה

הדברה וטיפול נגד חדקונית הדקל האדומה בכל סוגי עצי הדקל בכל הארץ
טיפול על ידי הגמעת העץ באופן יסודי ומקצועי שיפתור את בעיית חדקונית הדקל האדומה בעצים שלכם.

חדקונית הדקל האדומה הינה חיפושית באורך 3 סנטימטר הנחשבת לאחד המזיקים הקשים לטיפול. המזיק בעייתי ומקשה על זיהוי כניסתו לעץ משום ששלבי הנגיעות הראשונים אינם ניתנים לגילוי.

חדקונית הדקל האדומה נמצאת באזורים של גידול התמר וכל סוגי עצי הדקל  לאורך חופי הים התיכון. כיום מזיקה בעיקר לדקל הקנרי והתמר המצוי אך פוגעת בכל סוגי עצי הדקל גם בדקל בסמרקייה דקל קוקוס דקל משולש דקל זנב הדג ודקל טבעות נצפו אלפיי פגיעות בישראל..

החדקונית מתפשטת בעיקר ע"י העברת דקלי נוי צמחים וענפים נגועים ממקום למקוםובכך היא מצליחה לכבוש איזורים חדשים.

לאחר תהליך האינקובציה המתבצע בעץ זחלי החדקונית מכרסמים בתוך הגזע או בכתר הדקל הדקל וגורמים לנזק קשה בעץ הדקל עד כדי קריסת העץ כולו – דבר המסוכן עוד יותר באזורים בהם יש תושבים עוברים ושבים העלולים להפגע מקריסת הדקלים.

חדקונית הדקל האדומה היא חיפושית בעלת 2 צבעים עם חדק מוארך ובולט המאפשר לה גישוש בתוך גזע העץ. אורכה כ-3 ס"מ. היא מטילה בקודקוד הדקל כ-300-500 ביצים, בכל הטלה ביצים אלו הופכים לזחלים בתוך מספר שבועות ולאחר פקיעתם מתחילים בגרימת הנזק הרב לעץ במהירות רבה יחסית למזיקי עצים אחרים.

חדקונית הדקל האדומה מתפתחת בתהליך גלגול מלא (ביצה, זחל, גולם, בוגר). הזחל מגיע לאורך 3 ס"מ, ללא רגליים, בצבע לבן כהה עם ראש חום מבריק. הגולם נראה כסבך של סיבי הדקל צפופים בצבע חום כהה (דומה לעלי גפן ממולאים..).

כיצד נזהה את חדקונית הדקל האדומה ואיך נדע מה המצב של עצי הדקל שלנו? – ביצוע ניטור של חדקונית הדקל האדומה:
על מנת לזהות נגיעות של חדקונית הדקל האדומה, נציב מלכודות פרומון לניטור. במלכודות ישנם חומרי נדיפית המכילים חומרי משיכה (פרומונים) לחדקונית הדקל האדומה.

אך זיכרו כי באזורים נגועים רק 50% מהחדקונית ימשכו אל העצים ו50% מהחדקוניות ימשכו למלכודות לכן יש לבדוק את המלכודות באופן תקופתי (אחת לחודש לפחות) ובמקביל לבצע את הטיפולים המונעים בעץ במידה ותהייה אצלכם מלכודת אך לא יבוצעו סדרת טיפולים נדרשת לעצי הדקל המלכודת תגביר את המשיכה של החדקוניות לעץ ותהפוך מגורם מנטר לגורם המסכן את עצי הדקל שלכם לכן אנו ממליצים להשתמש במלכודות באזורים בהם עדיין לא התגלו סימנים לחדקונית הדקל ולא באזורים שהם נצפו נזקים גדולים של המזיק.

הזחלים של חדקונית הדקל בוקעים מהביצים ומכרסמים בבסיסי כפות התמרים עד להתייבשותם וקריסתם או בגזע עץ הדקל עד לקריסתו של העץ. עץ נגוע בחדקונית מאבד את הסימטריות שלו, הלולב אינו גדל והעץ עלול ליקרוס. לפני קריסתו של עץ הדקל ניתן יהיה לזהות סימני כרסום בכפות העץ – עד להתייבשותם של הענפים למרגלותיו של העץ.

הטיפול:יש לרסס בקודקוד העץ כ-20 ליטר תמיסת קוקטייל על בסיס מים, המכילה חומר בשם קונפידור (או קונפידנס, קודקוד, סייפן) וכן חומר בשם סימבוש או קרטה מקס וכן חומר בשם פוליקור סך הכל להדברת חדקונית הדקל דרושים 3 חומרים על הטיפול יש לחזור אחת ל-3 חודשים, עד לפתרון הבעיה.

הדברת חדקונית הדקל האדומה בעצי הדקל תתבצע בעזרת מוט טלסקופי גבוה (עד 22 מטר), המחובר למרסס מוטורי המורכב על גבי רכב ייעודי.

פעולה משלימה נוספת אפשרית להדברת חדקונית הדקל האדומה חפירת ערוגה בעומק 30 ס"מ מסביב לעץ והגמעת החומר לעומק בית השורשים.

המזיקים בארצנו: