חדקונית הדקל האדומה: האיום הגדל על עצי הדקל בישראל

בעשור האחרון, הופיעה בארץ ישראל מזיק משמעותי ומסוכן – חדקונית הדקל. חדקונית הדקל האדומה הינה חרק ממשפחת החיפושיות שמתקיף עצי דקל. התקיפה גורמת לקריסת העץ כולו או לקריסת ענפי עץ הדקל (כפות התמרים). החיפושית ידועה בשם הישראלי שניתן לה: חדקונית הדקל האדומה.

עם הופעתה של חדקונית הדקל בישראל, לא כולם הבינו את הסיכון הגדול שהיא מביאה איתה. ברגע שהחדקונית מתיישבת בגזע הדקל, היא מטילה מאות ביצים שבסיומם יתפתחו לתולעים. אותן תולעים, מכרסמות מהר מאוד את העץ וגורם בסופו של דבר למותו של עץ הדקל.

לא רק דקל קנארי או תמר מצוי עלולים להיפגע. המזיק הזה אינו בורר וכל דקל יכול להפוך לקורבן. אז מה הפרי הטרופי הזה מציע לחדקונית הדקל? התשובה היא בטעמו. כך כפי שאנו, בני האדם, אוהבים להפתיע את עצמנו מעת לעת בלבב דקל מתוק וטעים, כך גם החדקונית אוהבת את האוכל הזה. הבעיה היא שהיא לא מגבילה את עצמה לכמות מוגבלת.

הלחימה בחדקונית הדקל: איך לזהות ולהתמודד עם המזיק?

בכדי לאתר את הנזק שהחדקונית גורמת, יש להסתכל היטב על העץ. דקל שנפגע יתחיל להראות סימנים של חולשה: ענפים שמתחילים לקרוס, איבוד הסימטריה הטבעית של העץ וגם חורים בגזע הדקל במקרה של דקל מסוג תמר מצוי. אף שבפעמים רבות העץ ייראה בריא לעין הצופה, הסכנה מקריסה מפתאומית היא אמיצה וממשית.

כדי להתמודד עם האיום הזה, משרד החקלאות המליץ על שיטת "הגמעת צמרות". בשיטה זו מזרימים חומר כימי מצמרת העץ כלפי מטה, כאשר החומר הזה פועל להרוג את החדקוניות המזיקות. השיטה הזו הוכיחה את עצמה כיעילה במיוחד בהדברת חדקונית הדקל האדומה.

קשה מאוד להבחין בחדקונית הדקל בתוך העץ, במיוחד בשלבים הראשונים של הגעתה. לעיתים נדירות נצפתה החדקונית שמחסלת את הדקלים עפה באזור העץ ולאחר מכן נכנסת אל העץ. חדקונית הדקל מגיעה בתעופה והיא שקטה מאוד בעת כניסתה הראשונה לעץ הדקל. בשלבים מתקדמים יותר ניתן לשמוע עם שמיעה טובה קולות כרסום מתוך העץ (רק אם הכרסום בגובהה נמוך) ואפשר להבחין בהתייבשות של ענפים, כרסום בבסיס כפות הענף, ותולעים וחדקוניות הנמצאות בעץ. סימן נוסף הוא חורים שיכולים להיות בגזע העץ. לעיתים העץ יוציא שרף כדי לנסות להתמודד עם החדקונית. כאשר נבחין שכותרת עץ נוטה לצידה זה סימן לנוכחות של חדקונית הדקל בעץ.

האחריות להתמודדות עם חדקונית הדקל האדומה

בעקבות ההתפשטות של חדקונית הדקל האדומה בארץ, הרשויות המקומיות דורשות מהתושבים להדביר ולכרות עצי דקל שנפגעו מחדקונית הדקל האדומה. החשש המרכזי הוא המסוכנות העצים הפגועים, שעלולים לקרוס. עם זאת, לא כל הרשויות פועלות במהירות להתמודד עם הבעיה, שרק גדלה מאז שנת 2006. העלויות הגבוהות של ההדברה מונעות מחלק מהאוכלוסייה להתמודד עם המזיק, וכתוצאה מכך רבים מעצי הדקל מתים. חדקונית הדקל האדומה וקרנפית התמר מדביקים עצים נוספים כתוצאה מיכולתם לטוס מעץ לעץ, ובשל התרבות מהירה בתוך העצים.

לכל בעל עץ דקל יש אחריות מוחלטת על הטיפול בעץ בשטח שבבעלותו. כדי לכרות עץ דקל משטחו הפרטי – בין אם הוא נגוע או לא – הבעל חייב להביא אישור מפקיד היערות או ממשרד החקלאות. אלה שיבחרו להתעלם מהכלל ייקנסו בסכומים גבוהים, שיכולים להגיע לאלפי ש"ח לעץ.

העתקת עצי דקל

עץ דקל מועתק עלול לשאת בתוכו מזיקים שונים כמו חדקונית הדקל האדומה או את קרנפית התמר או את כנימת הדקל האדומה. לכן ישנה דרישה לטפל בכל עץ דקל המועתק ממקום למקום, עוד לפני שתילת העץ.

אם רכשתם עץ דקל חדש, חשוב לוודא מול המשתלה או הגוף שמכר לכם את העץ, כי העץ עבר טיפול והדברה בחומרי ההדברה המתאימים לטיפול בחדקונית הדקל האדומה. עץ דקל שאיננו מרוסס ומועתק ממקום אחד למקום אחר יכול לפגוע בעצי הדקל באזור כולו. את ההתפשטות של חדקונית הדקל האדומה באזור, רואים לאחר כמה חודשים ולא באותו הרגע של ההעתקה. לכן, מומלץ לטפל טיפול מנע מחדקונית הדקל ובכך להקדים תרופה למכה.

.

 

לשיחת ייעוץ או הזמנת הדברה התקשרו עכשיו:

או מלאו את הטופס: