הדברת צרעות ומעופפים

במדינתנו(ישראל) קיימים מספר סוגי צרעות: צרעת הפלך, צרעה טייחת, צרעה גרמנית צרעת העץ (דבורת העץ). 

צרעה גרמנית וצרעה מזרחית הן הצרעות היותר שכיחות בישראל.
אלו הן הצרעות המסוכנות ביותר בעקיצתן. באזורי מגורים הצרעות יופיעו בעיקר מחודשי האביב ועד חודשי הסתיו. 

קצת על הצרעות 

אורך גוף הצרעות הגרמניות 1.5-2.5 ס"מ, הצרעות המזרחיות יותר גדולות 2.5-4 ס"מ.
הצרעות הם ממשפחת החרקים המעופפים בעלי גלגול מלא.
הצרעה הבוגרת (המלכה של קן הצרעות) מטילה ביצים בתוך הקן, אלה הופכות לזחלים, לאחר מכן לגולם ואז לאחר הבקיעה מהגולם הופכים לצרעות מעופפות.
הצרעות ניזונות מסוגים שונים של מזון למשל: צרעה גרמנית אוהבת לאכול בשר, דגים, נמשכת לטל ודבש, אוכלת את הכנימות שנמצאות על העלים, נמשכת לפגרים מתים ותוקפת זבובים.
בדומה לצרעה הגרמנית הצרעה המזרחית גם היא ניזונה ממזונות אלה אך היא גם טורפת את דבורי הדבש התורמות לאקולוגיה בישראל.

הצרעות נחשבות למזיקים ומותר למדבירים נכון לשנת 2021 להשמיד אותן.
אפילו כי קיימת יעילות של נוכחות צרעה נגד חרקים שקיימים בבית.
הצרעות מקימות את הקן שלהם בכל מקום בהם הם מוצאות מזון. גם בסמוך למגורי האדם וגם ביערות, במערות, בסדקים, בתוך מנועים של מזגנים, מעל המזגנים או מתחת, בתוך ארגזים של תריסי גלילה. בעצם הצרעות מקימות את הקן שלהן, בכל מקום שמהווה להן מקום מסתור ממזג אוויר קשה.
כך הצרעות יכולות לשרוד ולהגן על עצמן.
לעיתים הצרעות מגיעות לחלון הבית או לכל חריץ שנמצא אצלנו ומקימות את קן הצרעות באותו מקום מסוים ניתן לזהות את קן הצרעות על ידי כניסה ויציאה של צרעות ממנו ואלי

 

הצרעות כמו הנמלים משתייכות למשפחת החרקים החברתיים הצרעות חיות בדרג ידוע ומסודר.
בראש הקן נמצאת המלכה, כאשר ישנן פועלות אשר יוצאות מהקן ללקט מזון ומעבירות אוכל למלכה וליושבי הקן בקן צרעות גדול עלול להכיל כ5000 פועלות הפעילות בשעות היום עד שעות החשיכה אז הפועלות נכנסות לקן הצרעות ומעבירות בו את הלילה חשוב לזכור שרק הצעות הנקבות והמלכה עוקצות.
אם ננסה להגיע לקן הצרעות, נבחין שבכניסה שלו תמיד ישנה צרעה אחת לפחות הצרעה הזאת ערנית גם ששאר הצרעות ישנים.
אנו מכנים אותה, השומר של הקן ואותה צרעה תתקוף ראשונה את מי שמזיק לקן שלה בדרך כלל ותזעיק את חברותיה לקן במידה ואיום על הקן הוא ממשי

הדברת צרעות:

הדברה חובבנית ללא ציוד מקצועי מסוכנת ועלולה לסכן את המדביר שמבצע אותה ולכן אין לבצע הדברה ללא ציוד מתאים בעת ביצוע פעילות ראשונית שאיננה מקובלת כמו השפרצה של מים על קן הצרעות או כל חומר אחר או ניסיון לזרוק אבנים על הקן של הצרעות או לתת לקן הצרעות מכה עם מקל או מוט ברזל מסכנים מאוד את מבצע הפעולה נגד הצרעות והוא עלול לשאת בתוצאות של פגיעה קשה וכואבת לכן כל חובבנות בניסיון הדברת קן צרעות ללא ידע ולימוד קודם עלולה לגרום נזק רב וכואב אפילו למותו של מבצע הפעולה 

חשוב לציין כי הצרעות עלולות לפגוע פגיעות קשות באדם, יש להן עקיצה כואבת מאוד.
אם נעקצתם חשוב לבדוק שאין לכם אלרגיה לדבורים או לצרעות, אדם לא מנוסה שינסה להשמיד את הקן שלהם עלול להינזק נזק רב.
אנו ממליצים לכם לא לנסות להדביר את הקן לבד, יש סיכוי שעשרות צרעות יעקצו אתכם.
לכל צרעה יש רעלן בעוקץ וכאשר מספר צרעות עוקצות אדם ביחד, הסכנה גדולה יותר צרעות זה עסק מסוכן אם נתקלתם בקן צרעות אנו ממליצים שלא לנסות להשמידו אלא לפנות למדביר מקצועי בעל ניסיון וציוד לטיפול בצרעות.

כמה עולה ללקוח לבצע הדברת צרעות? איך המדביר מבצע את עבודתו בהדברת קן צרעות?

כמו בכל עבודה גם הדברת צרעות תלויה בכמה העבודה מסובכת ומורכבת הדברת קן הצרעות שיכול להיות שקן הצרעות נמצא בנקודה גבוהה שלמדביר לא יהיה פשוט להגיע אל קן הצרעות ולהדביר אותו מין הסתם שבמקרה שכזה המחיר להדברת קן הצרעות יהיה גבוהה יותר בהרבה מהדברת קן צרעות שנמצא בנקודה נגישה יותר בשני המקרים אנו לא ממליצים לאדם שלא ביצע עבודה שכזאת לנסות ולהדביר את קן הצרעות לבדו כי הצרעות מסוכנות לאדם הן נושאות עימם ארס בעוקץ וכשהן עוקצות אדם כמספר רב של צרעות האמינו לי כל מחיר שתשלמו למדביר יהיה שווה את זה שלא תחטפו את העקיצות הללו בכל מקרה עלות הדברת קן צרעות בשוק היא כ400 שקלים לקן פשוט עד לקן מסובך שיכול לעבור את ה1000 שקלים להדברה של קן כזה.

איך המדביר מבצע את עבודתו בהדברת קן צרעות?

איתור של קן הצרעות היא הפעולה הראשונה שהמדביר צריך לבצע מבלי למצוא את הקן לא ניתן להשמידו חשוב לזכור הצרעה גם היא בונה את הקן שלה לעיתים במקומות שיכולים להגן עלייה מהאויבים שלה כמו סדקים בקירות בתוך הבית של תריסי גלילה בתוך מנועים של מזגן בחודשים אפריל מאי יוני ועד לסוף הקיץ אנו נבחין לעיתים בקנים של צרעות שלא היו שם כמה חודשים לפני זה לכן האיתור של הקן הוא דבר הכרחי בהדברת הצרעות. 

לאחר מכן יבצע המדביר זיהוי של סוג הצרעה הערכה של גודל הקן והאמצעים הדרושים לו לבצע את העבודה 

בגדול ברוב המקרים הדברת קן צרעות תתבצענה בשעות הערב המאוחרות או בשעות הבוקר המוקדמות על ידי מדביר שבשלב הראשון של העבודה יאתר את קן הצרעות ובשלב השני של העבודה ירסס את הקן במידה והקן נמצא במקום גבוהה יותר המדביר נדרש להיעזר בציוד לעבודה בגובהה הכולל רתמת עבודה קסדה במת הרמה או לחלופין מנוף סל או לחלופין סולם גבוהה או כל אמצעי אחר שיעזור למדביר להגיע לגובהה ולטפל בקן הצרעות בצורה יעילה ובטוחה לעיתים נדרשים 2 מדבירים להדברת קן צרעות אחד מהם מבצע הדברה של קן הצרעות בעוד שהמדביר השני מפיל את הקן הצרעות באמצעות כף מיוחדת כמובן שכל התהליך של הדברת קן הצרעות יהיה תחת מיגון מלא של המדבירים המבצעים את העבודה בשטח נגד עקיצות הצרעות.

הדברת צרעות עץ / דבורת עץ 

חרק מעופף בצבע שחור עם פס צהוב.
הנזקים שהיא עושה הם בעיקר לרכושו של האדם ולא לגופו.
היא עושה נזקים למוצרים העשויים מעץ כמו: דקים, פרגולות, ארגזי רוח מעץ, מקלות במבוק, גבעולים חלולים, גזעי עץ מתים ועוד.
אורכה של דבורת העץ הוא 1.5-3 ס"מ.
ההבדל בין זכר ונקבה: לזכר יש שיערות בצבע חאקי, הנקבה שחורה עם פלומה צהובה.
הנקבה דומה לבמבוס האדומה, שהיא דבורה המקננת בכלל באדמה ולא בעצים בניגוד לדבורי העץ.

דבורת העץ בונה את הקן שלה בתוך העץ. היא חופרת אותם על מנת להגיע לנחלתם.
בכל הטלה של ביצים יש כ-10 פריטים, הביצים גדולות מאוד ביחס לדבורים וצרעות אחרות בישראל.
נצפו 7 מינים של דבורת העץ. השכיח יותר היא דבורת עץ צהובה, חרק שבדרך כלל משלים את דבורת העץ הן האקריות הן נמצאות בתוך הקן וניזונות משאריות שונות ובכך עוזרות לשמור על ניקיון הקן.

סימני זיהוי בעץ ומוצריו הם: רעשי כרסום, הוצאת נסורת, החלשות של העץ, וכמובן חורים בגודל של אצבע.
החורים הנראים בתוך העץ והסימן הכי חשוב לזיהוי נוכחותה של דבורת העץ בשטח הוא לראות את הדבורה עפה וניכנסת ויוצאת מהקן שלה הממוקם בתוך העץ.

הדברת צרעות אצל יצחק המדביר מקצועיות ואמינות לפני המחיר.

כל מדביר מוסמך שיגיע להדביר צרעות יהיה מצויד בציוד מתאים להדברת צרעות בחליפת מגן מסיכה ועוד… או אין לכם את הידע הציוד והניסיון אנו ממליצים שלא לנסות להדביר קן של צרעות לבדכם צרעה היא חיה הנושאת ארס אומנם כמות הארס היא קטנה אצל צרעה אחת אבל ברגע של תקיפת הקן הצרעות כולן יצאו להגן על הקן ויעקצו את האדם שהתקיף אותו בכל צורה לכן אנו ממליצים שלא להתעסק עם הצרעות ולשמור על בטיחותכם ובטיחות משפחתכם בכך שתקראו ליצחק המדביר לטיפול מקצועי נגד צרעות. בדברת צרעות אפקטיבית תתבצענה כאשר המלכה תושמד במידה וניסיתם להדביר קן צרעות בצורה חובבנית ולא השמדתם את המלכה אתם עלולים לעשות נזק חמור יותר בכך שהצרעות עלולות להבין שמנסים להשמיד אותם ואז להגיע למקומות מסתור קשים יותר להדברה. בכל מקרה יש להישמע להוראות המדביר בשטח ולאחר ביצוע ההדברה של קן הצרעות יש להתרחק ממקום ההדברה לזמן בו נוקב המדביר בעבר הייתה שיטה להדברת צרעות על ידי פתיונות מורעלים שהיו מניחים בשטחים הפתוחים בתיבות מיוחדות שהצרעות היו מגיעות ולוקחות את הפתיונות האלו לקן הצרעות אך המשרד להגנת הסביבה מנע ועצר את השימוש בחומרי הדברה אלו וכיום האפשרות היחידה היא להדביר את קן הצרעות בריסוס ישיר.

קן צרעות בגובהה רב דורש ידע רב ואישור עבודה בגובהה וגילים מתאימים ליצחק המדביר אישור עבודה בגובהה וניסיון של הדברת קיני צרעות גם בגבהים העולים על 15 מטר גובהה ציוד ומכשור מתקדם ואנו מקפידים על כל כללי הבטיחות בשטח לפני ביצוע הדברת קיני הצרעות.

 

צרעת העץ/דבורת העץ 

חרק מעופף בצבע שחור עם פס צהוב על גבו.

ניזון מעמילן שיש בתוך העץ, שם בדרך כלל הוא מתרבה וניתן לראות את הזחלים שלו, גם הם אוכלים לנו מהעץ.
החרק פוצע את העץ ונכנס פנימה אל תוך חורים קטנים בגודל של אצבע, לעיתים ניתן לצפות בו בזמן שהוא אוכל מהעץ עצמו.

נוכחותו של החרק בתוך העץ גורמם להיחלשותו של העץ, הוא עלול לגרום לנזק רב.
חשוב לטפל בו מיד עם כניסתו אל חלל העץ. 
דבורת העץ עלולה לגרום לפרגולות שלמות לקרוס, וגם לעץ היסוד המחזיק עליו את הרעפים של גגות ביתנו.
לכן יש לעקוב אחרי חרק זה על מנת שלא יגרם נזק משמעותי בעץ שלנו.

הדברת חרקים מעופפים: אנו כבעלי עשרות שנות ניסיון בענף ההדברה בישראל ובשיטות הדברה חדשניות מבצעים הדברה ברפתות הדברה באורוות הדברה בדירים הדברה בלולים ובמשק החי השילוב המנצח של לכידת מעופפים ריסוס מקצועי שילוב של חומרי הדברה מתאימים ומאושרים והגעה בזמנים יוצרת לכם אזור מופחת משמעותית מזבובים ומעופפים המטרידים אתכם ולעיתים מונעים ממכם להמשיך את סדר היום.

לא רק חקלאים סובלים מזבובים ומעופפים גם בתי מלון, מפעלים, מחסנים סובלים לעיתים מחרקים מעופפים המטרידים את העובדים ומקשים על ביצוע העבודה במקרה הטוב במקרה הפחות טוב חרקים מעופפים כמו יתושים עלולים להעביר מחלות לבני האדם הנמצאים בשטח ולכן יש לבצע ניטורים מקצועים על ידי מדביר מוסמך על מנת למצוא  ולטפל בבעיית המזיקים.

ישנן כמה שיטות הדברה ידועות בשוק נגד מעופפים 

לכידת מעופפים שימוש במלכודות ללכידת המעופפים מתבצעת בצורה מושכלת לא כל מלכודת מתאימה לכל מקום וסוגי המעופפים השונים לא תמיד ילכדו כולם באותה המלכודת על מנת לבצע לכידה נכונה יש ראשית לבצע ניטור בשטח ולאחר מכן לבצע את הפעולות הנדרשות על מנת למגר ולהדביר את המעופפים בשטח למשל במלכודת ללכידת זבובים לא בהכרח נכון שנפתור את בעיית היתושים הקיימת ולכן כדאי להתייעץ עם מדביר מקצועי להדברה מקצועית של מעופפים ולכידה נכונה של המעופפים. 

קטילת מעופפים בחומרי הדברה ריסוס חומרי הדברה אשר פוגעים בחרק המעופף יתוש בוגר שמגיע למגע עם חומר כימי להדברת יתושים יורעל וימות ריסוס מקצועי בשטח יכול להעניק תקופה עם פחות יתושים וחרקים מעופפים ולעיתים ללא יתושים ומעופפים בכלל על מנת לבצע ריסוס נגד יתושים יש במדביר מוסמך שיעשה את העבודה בצורה מקצועית ובטיחותית

 הדברה ביולוגית של מעופפים כמעט לכל חרק בטבע יש בעל חיים שיכול לטרוף אותו ההדברה הביולוגית היא בעצים פיזור של בעלי חיים שישמידו את המזיק אותו רצינו להשמיד.

 ופעולות מניעה שיגרמו לכך שכמות המעופפים תהייה ממוגרת.

יש לכם רפת ואתם לא מצליחים למגר את הזבובים והמעופפים צלצלו ואנחנו נעזור לכם לטפל בתופעה בצורה מקצועית ונכונה

 

להדברה לחצו על המספר

או מלאו את הטופס הבא:

המזיקים בארצנו: