הדברת פשפש המיטה Bed bug pest control in israel

פשפש מיטה

קצת על פשפשי המיטה בארץ ישראל:

חלק מהלקוחות מכנים אותו בכינוי "הפשפש העיקש" או "פשפש אש", זאת בגלל העבודה המורכבת שנדרש לבצע כדי להדביר את פשפש המיטה. באנגלית מוכרים פשפשי המיטה כ-"Bed bugs."

פשפשי המיטה מעדיפים דם חם של בני אדם ובעלי חיים כמו תרנגולות חולדות ויונקים אחרים, מתחבאים בתוך החריצים הקטנים במזרן המיטה ושם מטילים את ביציהם.

פשפש המיטה הוא מזיק קשה להדברה. חשוב לציין שהדברת פשפש המיטה בתרסיסים לא מתאימים תקטין את הסיכוי לביצוע הדברה שתמגר את התופעה.

אנו ממליצים לא לנסות להדביר את פשפש המיטה לבדכם אלא רק על ידי מדביר מוסמך המורשה להדביר פשפשי מיטה.
ליצחק המדביר יש
פתרונות הדברה מקצועיים להדברת פשפש המיטה, וניסיון רב של הדברת פשפשי מיטה בבתים במוסדות בבתי מלון ועוד.

איך מזהים את פשפש המיטה?

אורכו של פשפש בוגר הוא כחצי סנטימטר. הפשפש בצבע חום-אדום, גופו שטוח ונראה בצורת ביצה. הפה שלו בצורת חדק (עובדה זו מלמדת על כך שהוא מוצץ דם). החדק מקופל מתחת לראשו כאשר הוא לא בפעילות מציצת דם. לאחר שפשפש המיטה שואב דם, גופו של הפשפש מתארך ב-2 מ"מ. 

הנימפות דומות לפשפש המיטה הבוגר, גודלן נע בין 1-4 מ"מ  והם בצבע חום צהבהב. ביצים של פשפש המיטה לבנות כמו פנינה, גודלן הוא כ-1 מ"מ, הן עטופות בקליפה שקופה, מבריקה ודביקה המאפשרת להם להיצמד למקום מסוים.

בלילה כשאנו הולכים לישון, פשפשי המיטה יוצאים ומתחילים את פעילותם – הם עוקצים אותנו. בזמן העקיצה הם מזריקים לגוף שלנו חומר מאלחש שגורם לנו לא להרגיש את עקיצתם. פשפשי המיטה שואבים את הדם שלנו אל תוך גופם, פעולה שגורמת לפשפש המיטה להתחזק מהחלבון הקיים בדם אותו מצצו מאיתנו.

לאחר מכן, פשפשי המיטה חוזרים למקום מושבם במעמקי המיטה/הכורסא.

איך פשפש המיטה מגיע אלינו?

מי שמעביר בדרך כלל את פשפש המיטה הם בני האדם, זאת באמצעות חפצים, רכוש, מזוודות, בנסיעה ללינה במקומות נגועים, בתוך בגדים, מזרונים שטיחים, שנגועים בפשפשי המיטה ומגיעים אלינו.

"כל פשפש מיטה הופך להיות מוקש בבקתה", מספיק שנעביר זוג פשפשי מיטה, או נקבה אחת בהריון, בעזרת העברת חפץ כלשהו (מזרון\מיטה\חפץ נגוע אחר) וכבר נקבל צרה רצינית בבית.

ההדברה חייבת להתבצע בצורה מקצועית, על מנת למגר את התופעה של פשפשי המיטה אצלנו בבית או בעסק.

האם לאחר שהעברתי חפץ עם פשפש המיטה לבית שלי אני ארגיש מיד עקיצות?

לא בטוח שמיד עם העברת החפץ תרגישו עקיצות. בטח שלא בזמן העברת החפץ וגם לא בלילה שאחרי שהעברתם את החפץ הנגוע. לעיתים  לפשפש המיטה ייקח זמן להתמקם ולמצוא את מקומו. יכול להיות שאת העקיצות תרגישו רק לאחר כמה שבועות או חודשים מאז שהאורח הלא רצוי הגיע. אנו ממליצים לכם לבחון את חדרי המקום החדש (צימר או מלון אירוח מכל סוג) אליהם אתם נכנסים. בדיקה קטנה של כתמי דם על מצעי החדר או על המזרונים (סימני זיהוי של פשפש מיטה בחדר), יכולה לחסוך לכם טיפולים וביצוע הדברות בעלויות של אלפי שקלים.

סביר מאוד להניח שאת פשפשי המיטה לא תוכלו לראות כאשר תכנסו לחדר נגוע בפשפשי מיטה, אך את סימני הזיהוי של פשפש המיטה בחדר יש סיכוי טוב שתוכלו לאתר, ובכך להקדים תרופה למכה.

פשפש מיטה

סימני זיהוי לעקיצה

על העור ניתן לראות ניקוב קטן שעלול לפתח אדמומית, נפיחות, תגובה אלרגית ובעיקר נטייה לגירודים. הפשפשים קשים לאיתור מכיוון שבפועל הם מאלחשים את מיקום העקיצה, ואנחנו נגלה שנעקצנו רק זמן מה לאחר מכן, כך שלא נצליח לקשר את הזמן של העקיצה עם המיקום של הפשפש.

חשוב מאוד לזכור שלא כל עקיצה שתקבלו היא עקיצה של פשפש מיטה, ישנם עוד מזיקים בישראל שיכולים לעקוץ כגון: יתושים, נמלי אש ועוד פרוקי רגלים שיכולים לעקוץ אותנו בלילה.

אז כיצד נדע שכן מדובר בפשפש מיטה בכל זאת?
– עקיצות של פשפש המיטה עלולות להופיע בחלקי גוף שונים כמו רגליים, ידיים וצוואר.
– מופיעות עקיצות בחלקי גוף שמכוסים בבגדים שאנו לובשים או בשמיכה.
– סימני עקיצה בצורת עיגול או חצי עיגול או קו ישר.

ישנם סימנים נוספים שעלולים לאמת שאכן מדובר בפשפש מיטה שעקץ אתכם בלילה:
סימן היכר נוסף הוא כתמי דם שפשפשי המיטה משאירים אחריהם. כתמי הדם עלולים להימצא באזורים נסתרים, לדוגמא מאחורי תמונות, על המצעים, על המזרון, בראש המיטה, ליד שקעי חשמל, בפינות החדר, בתוך מגירות או ארונות וקרוב למקומות המסתור של פשפש המיטה.

הדרך הטובה ביותר לדעת שבאמת מדובר בפשפשי מיטה הוא באמצעות ניטור על ידי מדביר.

מדבירים מבצעים אצלכם בדיקה בעזרת מלכודות חכמות שיודעות לתפוס את פשפשי המיטה. מלכודות אלו אינן מחליפות טיפול מלא בפשפש המיטה אלא רק קיימות על מנת לבדוק שבאמת מדובר בפשפשי מיטה ולא בחרק אחר שעוקץ אתכם.

ביצוע הדברה של פשפש המיטה בלי לזהות שמדובר בפשפש המיטה חסרת אחריות ולא מקצועית. חייב לזהות ולנטר את המזיקים לפני שאנו מבצעים הדברה של פשפשי המיטה.

מאפיינים של פשפש המיטה:

גודלו של פשפש המיטה הוא 2-5 מ"מ והוא בצבע חום אדום כהה. כאשר פשפשי המיטה יותר צעירים, צבעי הפשפשים יותר בהיר.

פשפש המיטה הוא עגול בחלקו האחורי. הבטן שלו רחבה והראש שלו צר. בגלל שהוא כזה קטן ונסתר יש להיזהר שלא להעביר אותו עם חפץ ממקום אחד למקום אחר. ככה בעצם פשפשי המיטה עוברים ממקום למקום. אנחנו בני האדם מעבירים את פשפש המיטה ממקום אחד בו שהינו למקום אחר בו אנו עתידים להיות, בעזרת המזוודה או על הביגוד שלנו או בתוך חפצים שנעביר. לאחר שפשפש המיטה משתקע במקום החדש ומתרבה יהיה קשה יותר להדביר אותו.

כל בדיקה שלנו על חפצים שאנו מעבירים ממקום למקום עלולה למנוע מאתנו סבל רב שיהיה לנו מפשפש המיטה בעתיד.

מה לא לעשות כאשר יש לנו פשפשי מיטה בבית?

1. לא לזרוק את המזרונים או המיטות או הכורסאות הנגועים בפשפשים. הדבר גורם לפיזור הפשפשים ומקשה על הדברתם.

2. לא לנסות לרסס ולהדביר את פשפש המיטה בחומרי הדברה שיש לכם בבית או בכל חומר הדברה הקיים בידכם. על מנת להגיע לתוצאה אפקטיבית יש להתייעץ תחילה עם מדביר שמנוסה בביצוע הדברת פשפשי מיטה.

3. לא להזיז רהיטים ולהעביר אותם מחדר לחדר. זה עלול לפזר את פשפש המיטה בכל הבית.

4. לזכור שכל פעולה שתעשו בבית שלכם ללא עצת מדביר מוסמך (כמו יצחק המדביר), עלולה לגרום לכך שההדברה של פשפש המיטה אצלכם תהיה יותר קשה ומסובכת. צריך לדעת כיצד להדביר את הפשפש באופן מקצועי ומבוקר אשר לא יהפוך את המצב ליותר מסובך וקשה יותר להדברה.

5. לא לנקות את האזורים בהם נראה בהם פשפש המיטה בלי הנחיות של מדביר פשפש המיטה. הדבר עלול להעביר את הפשפשים ממקום אחד למקום אחר ושם הם עלולים לייצר בית גידול חדש.

מה לעשות כאשר יש חשד שפשפש המיטה נמצא בבית שלנו, באכסניה, בבית המלון, או בכל מקום בו אנו ישנים?

חשוב לדעת שלפני שאתם קובעים שהעקיצות שיש לכם הם עקיצות של פשפש המיטה, כדאי שתבדקו עם יצחק המדביר האם מדובר בפשפש המיטה, או בכלל בחרק אחר שעקץ אתכם. רבים המקרים בהם הלקוחות חושבים שמדובר בפשפשי המיטה והם מנסים להדביר את פשפשי המיטה בצורות שונות, ולאחר מכן מתגלה שבכלל מדובר בחרק אחר כמו נמלת האש (חרק המוגדר כמין פולש שהרבה אנשים לא ידעו בכלל על קיומו בארץ ישראל).

זיהוי עקיצת פשפש המיטה

ליצחק המדביר יש יכולות ניטור מזיקים מתקדמות. כך גם לזיהוי פשפש המיטה, נמלי אש, יתושים בוגרים, קרציות וכל חרק שעלול לעקוץ אתכם ולגרום לכם סבל רב.

הסיבה הכלכלית לביצוע ניטור לפני הדברת פשפש המיטה מוצדקת. עלות הדברת פשפש המיטה עלולה להגיע לאלפי שקלים. עלות ניטור היא רק כמה מאות שקלים בלבד. במידה ולא מדובר בפשפש המיטה, הניטור חיוני לבדיקת המזיקים בביתכם. מבלי לנטר או לזהות את המזיקים הנמצאים אצלכם בבית או בעסק, איך תדעו בכלל מה להדביר? אנו מציעים לכם פתרונות מקצועיים לניטור והדברת המזיקים בביתכם או בעסק שלכם.

צילומים של סימני נגיעות כמו עקיצות פשפשי מיטה חיים, כתמי דם, סימני נגיעות בחדר, יעזרו בעתיד גם למדביר לדעת שאכן מדובר בפשפשי מיטה וגם לרופא שיטפל. במידה והתארחתם במלון, צימר, אכסניה או כל מקום אחר, הצילומים יעדכנו את בעל המקום שעליו לטפל במפגע של פשפשי המיטה הקיים אצלו. 

דרשו מהמקום לחטא את חפציכם על מנת שלא תעבירו את פשפשי המיטה ממקום אחד למקום אחר. במידה ולא מתקיים חיטוי שכזה, יש לבודד את החפצים שלכם עד לביצוע חיטוי. אם אתם לא יודעים כיצד, יש להתייעץ עם מדביר פשפש המיטה מוסמך לפתרון בעיית החיטוי. ליצחק המדביר טיפים נהדרים לחיטוי החפצים שלכם. גם אם תנערו היטב את הבגדים, המזוודות והנעליים שלכם, זה לא אומר שהפשפש עדיין לא ישרוד עליהם. כביסה ומייבש בטמפרטורה של מעל 60 מעלות, יכולים לטפל בפשפשי המיטה שקיימים על החפצים, אך חשוב לשמור על היגיינה מלאה.

כשאנחנו יודעים שיש פשפשי מיטה, קיימות עוד שיטות חיטוי: בעזרת גז או בעזרת הקפאה של החפצים. במידה ואתם נמצאים במצב שבו יש לכם חפצים חשודים בהדבקות עם פשפשי מיטה, ליצחק המדביר יש פתרונות חכמים שיוכלו לסייע לכם בהתמודדות עם פשפשי המיטה 

חושדים שיש לכם פשפשי מיטה? אל תסבלו, צלצלו אלינו: 0523515382 

להדברת פשפש המיטה לחצו על המספר

או מלאו את הטופס הבא:

המזיקים בארצנו: