הדברת פרעושים

 

מי הם הפרעושים? פרעושים הם חרקים ממשפחת פרוקי הרגליים הם חרקים בעלי גילגול מלא שזה אומר שהנקבה מטילה מאות של ביצים בכל הטלה לאחר פקיעת הביצים הם הופכים לזחלים ולאחר מכן הזחלים מתגלמים ולאחר הבקיעה מהגולם הפרעושים מגיחים אל העולם כבוגרים. הם טפילים מוצצי דם של בני אדם ובעלי חיים ובניגוד למשפחת היתושים שאצלם רק הנקבה עוקצת הפרעושים כולם מוצצי דם גם הנקבה וגם הזכרים הם פחות פעילים בעונת החורף ויותר בעונת האביב עונת הקיץ ועונת הסתיו הם ניזונים מהחלבון שיש לנו בדם או לבעלי החיים שלידנו גודלם קטן מאוד 3-6 מ"מ והם יודעים לנטר ולקפוץ לגבהים מרשימים ביחס לגודלם הקטן. 

הפרעושים חיים מספר שבועות בודדים בלבד ובמהלך חייהם הפרעושים מתרבים במהירות ואוכלוסיית הפרעושים שמכפילים את עצמם בכמה מאות תוך מספר שבועות כך שהפרעושים הם מטרד מאוד רציני במקומות בהם יש להם מזון ואין מי שידביר אותם אוכלוסייתם תגדל ותתרבה והפרעושים עלולים להתפרש על מרחבים יותר גדולים ולמצוא עוד בעלי חיים ובני אדם שאותם הפרעושים יעקצו וימצצו את הדם שלהם אבל זאת לא הסכנה העיקרית שמדובר בחרקים מוצצי דם. 

הסכנה העיקרית שקיימת בפרעושים ובכלל בכל החיות שעוקצות בני אדם כמו יתושים וקרציות היא העברת מחלות שהרי בשעה שהפרעוש מוצץ את דמו של חיה חולה במחלה ולאחר מכן הוא עוקץ אדם בריא הוא עלול להעביר דם נגוע במחלה של הקורבן שנעקץ קודם לכן לאדם או לחיה אחרת שיעקוץ בהמשך ואז להדביק את הנעקץ הבא וגם את זה שאחריו במחלה שאותו הפרעוש מעביר מאחד לאחר.

 

 

 

מי עוקץ אותנו פרעוש או פשפש או בכלל נמלת אש?

אחת הסוגיות הקשות בעולם המזיקים שרבים מאתנו בני האדם מתקשים לזהות מי עוקץ אותם האם זהו פרעוש או פשפש או נמלת האש או אולי שזה בכלל יתוש איך נדע להבחין ולדעת מי זה הטפיל שעוקץ אותנו? אז ככה בהתחלה בהחלט יהיה לנו מאוד מאוד קשה להבחין בעצמנו (לעיתים לא נצליח כלל לבד לדעת) במה מדובר בגלל שבדרך כלל שמגיעה אוכלוסייה חדשה של נמלי אש או פרעושים או פשפשים או קרציות או שאר המזיקים הם מגיעים בקבוצות קטנות ולעיתים שאנו נלך ונרגיש באיזה מקום עקיצה ברגל נתקשה מאוד לדעת האם זה פרעוש או פשפש או נמלת אש לכן נדרשת פעולת ניטור חרקים שאותה מבצע מדביר שהוסמך לכך לכל חרק יש סימני זיהוי כאלה ואחרים ויצחק המדביר יודע כיצד לנטר לבדוק ולמצוא מה באמת הטפיל שעוקץ אתכם ומהיכן הוא בא וכיצד ניתן להשמיד אותו בצורה נכונה ומקצועית 

ניטור לא נכון של כל אדם יכול להוביל לפעולות לא נדרשות ולבזבוז כספים וחומרים מיותרים. 

 

הנחיות להדברת פרעושים: בדירה- יש לדאוג שהרצפה תהיה פנויה מכל החפצים במידה וראיתם פרעושים בספות או מזרונים יש לשאוב עם שואב אבק את כל הספות המזרונים וכל גוף מבד שראיתם עליו פרעושים את השאיבה יש לבצע לפני ואחרי ביצוע ההדברה את פעולות השאיבה יש לבצע בתיאום עם המדביר ולפי הנחיותיו פעולת שאיבה לבד לא תמגר את התופעה ושאיבה לא יעילה עלולה לפזר את הפרעושים ובכך לגרום נזק יותר גדול.

בבית קרקע- כל ההנחיות הנ"ל להדברת פרעושים בדירה תקפים גם לבתי קרקע אך שבבתי קרקע יש להוסיף גם את ההנחיות להדברה בחצר שהם לסגור את ההשקיה יום אחד לפני בוא המדביר ועוד 3 ימים לאחר ההדברה.

טיפול בבעלי חיים בזמן ההדברה: על בעלי החיים להיות מחוץ לאזור בו מתבצעת ההדברה לפרק זמן אותו יחליט המדביר ובמקביל רצוי לבצע טיפול לבעלי החיים כדי לקטול את הפרעושים הנמצאים על גופם.

לדאוג שלא יהיו בחצר עשבייה גבוהה גרוטאות ישנות שעומדות הרבה זמן אלו יכולות לשמש כבית גידול לחרקים נמלים מכרסמים נחשים עקרבים פרעושים קרציות ועוד.

במידה והחצר מוזנחת לאורך זמן רצוי להזמין גנן או לנקות בעצמכם את מה שנדרש  על מנת שנוכל לבצע את ההדברה בצורה יעילה בביתכם.

להוסיף בפרעושים או כנימות יונים  שאת שקית השואב יש להשליך לאחר השאיבה במידה ומדובר בשואב מים יש לעדכן את המדביר להמשך פעילות.

יש להסיר מצעים כיסויים כמו ציפיות של כריות ובגדים שהיו פזורים על הריצפה שעלולים להגיע למגע עם הפרעושים ולכבס אותם.

 

 

 

 

לפנות את השיש ולנקות. ניתן להניח את התכולה על הרצפה במרכז הרצפה או על השולחן ולכסות בניילון או בסדין.

ארונות אמבטיה – לפנות את התכולה במיוחד את מברשות השיניים המשחה ומוצרי ההגיינה 
 חדרים-להוציא את המגירות תחתונות של ארונות בגדים, שידות בצורה שתיתן למדביר אפשרות לרסס במקומות הנדרשים ,לפנות את הרצפה של חדר הארונות מבגדים ומוצרים, להרחיק כ-חצי מטר את המיטות מהקירות.

חדרי ילדים – להכניס את כל הצעצועים לארונות או להוציאם לאיחסון
חיות מחמד תוכים כלבים חתולים אוגרים ארנבים כולם יוצאים מהבית ל12 שעות לפחות דגים נשארים באקוואריום כאשר הפילטר מנותק והאקוואריום מכוסה בסדין.

המזיקים בארצנו: