נמלת אש

מי זאת נמלת האש ומאין היא הגיעה?

נמלת האש הקטנה היא נמלה קטנה בצבע אדום כתום בגודל של 1 מ"מ. המלכה מגיעה לגודל של 2 מילימטר. היא נמצאת בארץ ישראל ומוגדרת על ידי האיגוד הבינלאומי לשימור טבע ומשאבי טבע כאחד ממאה המינים הפולשים הבעייתיים ביותר בעולם. נמלת אש מוגדרת על ידי חלק מהתושבים שסבלו ממנה במשפט "נמלה קטנה צרות גדולות". לראייה, היא נמצאת ברשימת 100 המינים הפולשים המסוכנים לסביבה בישראל של המשרד להגנת הסביבה.

נמלת האש התגלתה בארץ ישראל בתחילת שנת 2005 באזור עמק הירדן, ובשנת 2007 כבר הספיקה להגיע לחיפה ולתל אביב. היא הופצה בעיקר על ידי בני האדם שהעבירו מוצרים עם נמלי אש ממקום למקום. בימים אלה, נמלת האש נמצאת במושבים ובקיבוצים ואוכלוסייתה גדלה בקצב גבוה בארץ ישראל.

נמלת האש הקטנה היא נמלה קטנה וחרוצה מאוד. בגודלה הקטן יחסית (1-1.5 מילימטר) היא מגיעה בשיירות נמלים אל אזורי הבית וחודרת ממקומות שלא חשבנו שהיא תצליח לחדור מהם לתוך הבית, כמו שקעי חשמל לאורך צנרת המים ועוד…

הנשיכה של נמלת האש

הנשיכה של נמלת האש כואבת מאוד ומגרדת. לאחר הנשיכה,  בניגוד למקובל במשפחת החרקים העוקצים, נמלת האש כמו שאר סוגי הנמלים איננה מעבירה מחלות וזיהומים מפונדקאי אחד שהיא עוקצת לפונדקאי אחר כמו שאר הפרעושים, הקרציות והיתושים.

ההשפעה של נמלי האש בישראל

נמלת האש היא מין שפלש לישראל בשנות ה-2000 ומאז מתרבה במהירות וכובש אזורים מרובים בישראל. חוקרים גילו שלנמלת האש יש יכולת נשיכה חזקה מאוד ביחס לנמלים אחרות, והדבר מהווה לה יתרון בלחימה נגד זנים אחרים של נמלים והשתלטות על קנים של נמלים אחרות כמו נמלת הקציר או נמלת מורית פרעה, הידועות בארץ. לאחר תקופה ממושכת שבה נמלת האש נמצאת אצלינו בגינה, נגלה שזנים אחרים של נמלים שהיו קודם לכן בגינתנו נעלמו.

הבעיה שנוצרה בישראל טמונה בכך שנמלת האש היא בעלת עקיצה כואבת מאוד. לכן, היא מהווה מטרד גדול בבתים, חצרות, צימרים, בתי מלון ומקומות בילוי. נמלת האש הקטנה והמטרידה מרחיקה את המבלים ופוגעת בעיני חיות מחמד עד עיוורון. נמלת האש מעודדת כנימות שמזיקות לחקלאות. הנזק שלה נאמד בלמעלה מ- 100 מיליון שקלים.

חשוב לדעת שנמלת האש לא תמיד תושמד בצורה מקצועית בעזרת חומרי הדברה ביתיים המאושרים לקהל הרחב, לכן מומלץ לפנות למדביר מוסמך לפתרון הבעיה. את הדברת נמלת האש יבצע המדביר שיגיע אליכם במקצועיות רבה. הוא יבצע סריקה, ניטור והדברה של הנמלים הנמצאים אצלכם באופן מקצועי, ללא כל טרחה מצדכם, יעניק לכם פתרון יעיל וימנע מכם סבל גדול שיגיע אליכם מהנמלה הקטנה והמטרידה.

כיצד נדע שנמלת האש נמצאת בשטח ואיך נזהה אותה?

לא נצליח לשמוע את נמלת האש, ובגלל גודלה הקטן לא תמיד נצליח להבחין בנוכחותה. כאשר הנמלה תנשוך אחד מאיתנו, נרגיש זאת היטב, ולעיתים בגלל גודלה הקטן לא נדע בכלל מה עקץ אותנו. לא מעט אנשים מבלבלים בין נשיכת נמלת האש לעקיצת יתוש או פרעושים. בגלל שנמלת האש חדשה באזור, הרבה אנשים לא יודעים שהיא בשטח. לכן כדי לדעת מה עקץ אתכם, אין למהר ולהסיק מסקנות, אלא להתייעץ עימנו – אנחנו בעמר יצחק שרותי הדברה יודעים לזהות את המזיקים שמציקים לכם ולהעניק טיפול מקצועי נגד נמלת האש בביתכם ובחצרות שלכם.

זיהוי והדברת נמלי אש

אצל רבים מהאנשים שחושבים שפרעושים עוקצים אותם מתברר בסוף שמדובר בעקיצות של נמלת האש הקטנה. נקודות אדומות קטנטנות מאוד, אשר לעיתים קשה לנו להבחין בהן בגלל גודלן הקטן שזזות לנו בחצר, יתגלו לפתע כסימני זיהוי של נמלת האש.

בגלל גודלה הקטן לא יהיה פשוט להבחין בנמלת אש, נמלת האש הקטנה מסתתרת בתוך סדקים או צינורות, ובמקומות מסתור שיעזרו לה להתגונן מפני אויבים גדולים ממנה. היא בעלת כושר ניווט מצוין ויודעת להגיע למזון שהשארנו דרך סדקים בקירות. ניתן לזהות את נמלת האש בסביבת הבית, החצר, ובקרבת מקורות השקיה.

אם אתם לא בטוחים, הזמינו אותנו – ליצחק המדביר יש יכולות לבצע ניטור נמלי אש אצלכם בחצר ולבדוק האם נמלת האש נמצאת אצלכם. אחד הדברים המאפיינים את הסבל שנמלת האש גורמת לאדם הוא העקיצה שלה. אם הרגשתם עקיצה, כדאי שתזמינו מדביר כדי שינטר ויבדוק מה עקץ אתכם במידה ואתם לא מצליחים לזהות באיזה חרק מדובר, במידת הצורך יסייע לכם בהדברת נמלי אש בצורה מקצועית.

נמלי אש: עקיצה וכאבים

נמלת האש נושכת אותנו בדרך כלל כאשר היא נלכדת בין הבגד לעור הגוף שלנו או במקרה שבו היא נמצאת על ספה או ספסל שעליו ישבנו. היא תימחץ בין הגוף שלנו לגוף המושב ותעקוץ אותנו כדי להגן על עצמה. במידה וכמות הנמלים גדולה, נרגיש תוך זמן קצר מאוד כמות גדולה של עקיצות וצריבות באזורים בהם נמלת האש באה במגע איתנו. 

נמלת האש אוהבת לאכול מזון מתוק כמו שאר הנמלים, ולכן היא נמצאת על עצים שמפרישים סוכרים. אם נבוא במגע עם העצים, לפתע נרגיש עקיצה וגירודים. אחת הסיבות לעקיצה כזו היא שהפרענו לנמלת האש בפעילותה. הנשיכה כואבת ויוצרת לעיתים כוויה שיכולה להישאר בין כמה שעות לכמה ימים. חשוב לדעת שיכול להיות שאצל חלק מהאנשים תתפתח תגובה אלרגית חריפה לעקיצתה של נמלת האש.

את נמלת האש הקטנה נוכל למצוא לעיתים אוכלת עוגייה שהשארנו על הרצפה, ממתק או חטיף שהותרנו בשטח. אם ננסה להרים את המזון שהותרנו ויש עליו נמלי אש, יש סיכוי טוב שנעקץ על ידן. 

מי שבהחלט יכול לסבול מעקיצות של נמלי האש הם אנשים שעובדים בשטח ובחצרות הבית. גננים רבים וגוזמי עצים הגיעו למצב שהם עוצרים את עבודתם בגלל שהם נעקצים בחצר שבה הם עובדים.

מה לעשות במקרה של עקיצה?

אם נעקצתם, ניתן למרוח משחה וגם להשתמש בחומרים משככי כאבים שניתנים בבתי מרקחת ללא מרשם רופא, להצמיד קרח למקום העקיצה ולנסות לא לגרד את מקום העקיצה. המלצה זו איננה מחליפה התייעצות עם רופא. מומלץ להתייעץ עם רופא לאחר כל עקיצה גם אם לא מדובר בנמלת האש. במקרה של אלרגיה שנוצרת מעקיצה של נמלת האש, יש לפנות למרפאה הקרובה על מנת להתייעץ עם רופא להמשך טיפול.

עקיצתה של נמלת האש איננה כמו עקיצת יתוש, היא עקיצה כואבת ומרגישה כמו תחושת שריפה. הכאבים יכולים להמשיך בין כמה דקות לכמה ימים. ההמלצה שלנו היא לא לגרד את מקום העקיצה, למרות שזה לא קל. העקיצה נראית כמו שלפוחית על העור ולאחר מכן כמו כוויה. אם לא נגרד, הסבל אמור להסתיים מהר יותר. המלצה זו היא אינדיבידואלית לכל אדם באשר הוא ואיננה מכלילה את כלל האוכלוסייה.

האם העקיצה של נמלת האש מסוכנת?

העקיצה של נמלת האש שונה מעקיצת יתוש, אבל היא לא מסוכנת כמו הכשת נחש. באשר למידת המסוכנות של העקיצה לבני אדם, זה תלוי הרבה במקום העקיצה. לכל אדם בגוף יש מקומות רגישים יותר ומקומות רגישים פחות. עקיצה של נמלת האש בדרכי הנשימה או בעיניים יכולה להיות מסוכנת בגלל שהאזור מתנפח. הסכנה מתייחסת בעיקר לילדים קטנים, וגם לבעלי חיים וחיות המחמד בבית, שגם הם חשופים לנמלת האש.

נמלת האש היא מטרד שאסור לזלזל בו. אם לא יתבצעו פעולות הדברה מבוקרות נגד נמלת האש, יש סיכוי שנמלת האש תטריד אותנו שוב במהרה.

מה מיוחד בנמלי אש שהם מצליחות להשתלט לנו על החצר?

בניגוד לסוגי נמלים אחרות שנמצאות בשטח, לנמלי האש שעלו לארץ לא מזמן אין אויב טבעי בשרשרת המזון בישראל. במקרה זה נמלי האש מתרבות, ללא יכולת שליטה על האוכלוסייה שלהן. נמלת האש מוגדרת כחרק שאוכל ואינו נאכל, שגורם נזק בלתי הפיך לחי. חדירתה של נמלת האש מכחידה אוכלוסיות של נמלים אחרות. באזורים שבה היא נמצאת בארצות הברית מצאו מין של זבוב שיודע להשמיד את הנמלה, אך הוא עדיין לא מצליח להשמיד את כל אוכלוסיית הקן של נמלי האש בשטח. כך שבנתיים אין לנמלת האש טורף בישראל.

כאשר נמלת האש פולשת לאזור, היא מביאה לירידה משמעותית של נמלים וחרקים חסרי חוליות, היא פוגעת בעיניים של כלבים וחתולים שנמצאים באזור שלה והיא תוקפת זחלים וגוזלים של ציפורים הנמצאים באזור. ברגע שנמלת האש נוכחת בשטח שלנו, זה עניין של זמן עד שנקבל את העקיצה הבאה ובאזורים שלא מבצעים הדברה נגד נמלת האש קיימת סכנה התרבות של נמלי האש והתפשטות לאזורים נוספים.

מה עלינו לעשות כדי להתמודד עם נמלות אש?

חשוב מאוד לתעד היכן ראיתם את נמלת האש הקטנה ומתי.
לדוגמא: אם הייתם בגינה ציבורית ולפתע הרגשתם עקיצות, חשוב מאוד לדווח מיד לרשות המקומית על מנת שתטפל גם היא בנמלת האש הנמצאת בשטח שלה ותבצע הדברת נמלת האש. חוסר בטיפול שכזה עלול להביא להתפשטות נמלי האש לחצרות אחרות, וחצר שלא טופלה עלולה להיות מקור מפגע של נמלות אש לחצר השכנה שלה תוך זמן קצר יחסית. לכן, בביצוע הדברת נמלת האש יש לבדוק ולוודא שכל האזור מטופל, ולא רק נקודה אחת.

חשיבות המקצועיות של מדביר נמלי אש 

כאשר מבצעים הדברה לנמלת האש, כדאי לבצע הדברה עם מדביר מוסמך ומורשה, נמלת האש דורשת ידע ומיומנות רב להשמדתה ולכן כדאי להתייעץ עם מדביר נמלי אש – יצחק המדביר.

על מנת למגר את נמלת האש נדרש שיתוף פעולה עם שכנים והרשות המקומית, זאת על מנת לקבל תוצאה טובה של ההדברה. ללא רישיון הדברה לא תוכלו להשיג את חומרי ההדברה שאנו המדבירים משתמשים בהם. בשוק מצויים חומרי הדברה שונים ואחרים המבוססים על פתיונות כמו גרנולר טופ גרין ובזלת שהקהל הרחב יכול לרכוש להדברת נמלת האש, במידה ולא הצלחתם להדביר לבד את נמלת האש הקטנה, פנו אלינו.

אם אתם אצלנו באתר ואתם כבר קוראים פה את המאמר הזה, כנראה שאתם חושדים שנמלת האש העוקצנית מסתובבת אצלכם בשטח. הנמלה קטנה מאוד וקשה לכל אדם להבחין בה. אפילו אם ישנן כמויות גדולות של נמלי אש בגינה, לא תמיד ניתן לראות אותן והן נמצאות ועוקצות אותנו מבלי שנבחין בהן. לכן, עלינו לבצע פעולות ניטור לראות שאכן נעקצנו על ידי נמלת האש.

כאשר נמלת האש נמצאת בשטח היא בדרך כלל מקטינה את אוכלוסיית הנמלים האחרות בשטח, זהו עוד סימן לנוכחותה של נמלת האש.

ריסוס נגד נמלי אש: למה זה חשוב?

ריסוס נגד נמלי אש הוא תהליך שמטרתו להגביל את התפשטותן ולהפחית את ההשפעה השלילית שלהן על הבית והסביבה. ריסוס נמלי אש הוא כלי חשוב ומרכזי במאבק נגד ההתפשטות של נמלת האש באזורים שונים.

מה המחיר להדברת נמלי אש בבית או בחצר?

המחירים בשוק להדברת נמלי אש בבית או בחצר משתנים לפי גודל השטח הנדרש לטיפול והדברה. ראשית, מתבצע ניטור בשטח שמאתר את מקומות השהות של נמלי האש בבית, בחצר ובכל מקום בו יש חשד לנוכחות של נמלי אש. לאחר מכן, מתבצעת פעולת ההדברה. המחיר לבית/דירה ממוצע נע בין 500-1200 שקלים לא כולל מע"מ.

יש להיערך לנמלי אש הדברה בבית ובחצר בצורה שתסייע לכך שהטיפול יהיה מוצלח ושלא תידרשו לבצע הדברה חוזרת.

ניטור לנמלת האש

בטרם ביצוע פעולות הדברה, עלינו לבצע פעולת ניטור – בדיקה ראשונית קלה, שמטרתה לדעת אם נמלת האש נמצאת בשטח או שהעקיצות שקיבלנו הם לא מנמלי אש אלא מפרעושים, יתושים או חרק אחר שעקץ אותנו.

כיצד נבצע ניטור לנמלת האש? לוקחים שיפוד או קיסם, שמים עליו במבה או חמאת בוטנים, תוקעים אותו באדמה כשהבמבה או החמאה כלפי מעלה, וממתינים לפחות שעה (לעיתים גם 10 דקות יספיקו). לאחר מכאן בודקים ורואים האם יש נמלי אש לאורך השיפוד שהגיעו לאכול את חמאת הבוטנים. כל אחד יכול לבצע פעולת ניטור נמלי אש בחצר, וביצוע הפעולה יכול להתבצע במספר מוקדים בו זמנית על מנת לאתר את האזורים הנגועים. נמלת האש היא קטנה, וקשה להבחין בה. לכן, ביצוע פעולת ניטור טרם הדברה נדרשת והכרחית. 

נמלת האש היא בעלת כושר הישרדות גבוה, לכן במידה והבחנו בה במסגרת הניטור, כדאי מיד לבצע הדברה מקצועית, לטפל ולהדביר את נמלי האש. כאמור, נמלי האש הן בגודל קטן מאוד (1-1.5 מ"מ), ובצבע אדמדם. לכן, מומלץ להשתמש בזכוכית מגדלת על מנת לראות אם הן הגיעו אל הפיתיון.

אם תבצעו ניטור מקדים ותגיעו לנמלת האש בשלב ההתבססות שלה בשטח ולא אחרי שהיא כבר התפשטה לעוד אזורים, תוכלו להקדים תרופה למכה ואף להציל את כל האזור מנוכחותה של נמלת האש.

כיצד הנמלה עוברת ממקום למקום?

נמלת האש הקטנה מתפתחת בקצב מהיר מאוד, היא תופסת ומשתלטת על שטחים גדולים בנוכחותה. לכן כדאי לבדוק אם השכן גם סובל מנמלת האש בחצר שלו, ואז כך ניתן למנוע התפשטות של הנמלה ברחבי השכונה.

הנמלה ניתנת להעברה על ידי בני האדם בפריטים בודדים, בעיקר על ידי העברת עציצים נגועים בנמלי אש. הן יועברו ממקום למקום ומיד יחלו לכבוש את השטח מנמלים אחרות הנמצאות בו. בגלל הגודל הקטן שלה וגפי הפה האכזריים שלה, היא יותר דומיננטית מנמלים אחרות ובהחלט עלולה להביס נמלים אחרות שנמצאות בשטח שאליו היא פלשה. מכאן ששטח שלא ידבירו נגד נמלת האש עלול להפוך לשטח מרובה בנמלי אש.

לדוגמא, השכן שלכם מביא לביתו עציץ שנגוע בנמלת האש, ממקום אחר בו יש נוכחות של נמלי אש. סביר להניח שבעקבות יכולות ההתרבות שלהן, תוך זמן קצר גם אצלכם בחצר יהיו נמלות אש בשקט בשקט מבלי שתשימו לב.

בדיקה וניטור מקצועי לנמלי האש בבית ובחצרות בזמן מוקדם לפני ההתרבות והדברה מיידית נגדן ימנעו מכם סבל רב בעתיד. גם שקי אדמה שבהם יש נמלי אש יכולים להיות "הסעה מצוינת" לנמלי האש ממקום אחד למקום אחר.

ראיתי שנמלת האש נמצאת אצלי ונעקצתי על ידה, מה עליי לעשות?

נמלת האש ידועה בקצב התרבות מהיר. לכן, יש לברר עם השכנים הקרובים לפני הזמנת שירותי הדברה אם גם הם סובלים מנמלת האש (תופעה שבדרך כלל קיימת). אם גם הם באותו מצב, כדאי שכל השכנים יטפלו יחד בנמלת האש, כך ההדברה תהיה יותר אפקטיבית לכל הסובלים באזור הנגוע.

הדברה נגד נמלי אש: באופן עצמאי או על ידי בעל מקצוע?

ביצוע הדברה נגד נמלי אש בחומרים ביתיים על ידי הלקוח ולא על ידי מדביר צריכה להתבצע לפי הנהלים שכתובים על תווית המוצר בו אתם משתמשים. במידה ולא הצלחתם להדביר את נמלי האש, יצחק המדביר יוכל להדביר לכם את נמלי האש בצורה מקצועית.

עצות לטיפול נגד נמלת האש הקטנה

מספר מדבירים ישבו וחיברו מספר עצות בהן תוכלו להשתמש כשאתם חושדים שיש לכם נמלי אש בבית, בחצר או בעסק:

1. כאשר יש נוכחות של נמלת האש בשטח, טיפול בנמלת האש יהיה פחות יעיל אם תבוצע הדברה רק בבית או רק בחצר.

2. חומר נגד נמלי אש: שימוש במשחות או בפתיונות גרגריים נגד נמלת האש

פעולות אלו צריכות להתבצע על פי התווית ובזהירות רבה. חומרים אלה הם חומרי הדברה רעילים ובשימוש בהם יש להקפיד על כל כללי הזהירות על מנת שלא נפגע בבעלי חיים או ילדים. במידה ואתם לא מודעים לאופן בו יש להשתמש בחומרי הדברה שרכשתם נגד נמלת האש, אל תעשו את זה. חומר הדברה הוא נשק לכל דבר וגם חומר נגד נמלי אש שמותר לקהל הרחב יכול להיות מסוכן וקטלני עבור האזרח הרגיל. לכן, יש להתייעץ טרם השימוש בהם, במיוחד נגד נמלי אש.

3. שאיבת נמלי אש מספות, מזרונים, שידות החתלה וכל מקום בבית בו יש נמלי אש על ידי שואב אבק היא פתרון זמני, אך יעיל לטווח הקצר. מומלץ להתייעץ עם מדביר מוסמך על מנת למגר את נמלת האש בשטח.

4. התייעצות עם השכנים שלכם מומלצת ביותר ברגע שגיליתם את נמלת האש בשטח שלכם. יש סיכוי לא מבוטל שהיא נמצאת גם אצל השכנים שלכם. אם אתם תבצעו פעולות הדברה נגד נמלת האש בחצר שלכם אבל השכנים לא יעשו פעולות כאלה, סביר להניח שתראו את נמלי האש חוזרות אליכם לשטח שוב לאחר תקופה מסוימת. לכן כדאי מאוד ואף רצוי לערב את השכנים ולבצע ניטור נמלת האש בחצרות שלהם, ואם מתגלות נמלי אש בניטור, כדאי ואף מומלץ לערב את הוועד השכונתי וגם את הרשות המקומית על מנת לבצע הדברה אפקטיבית נגד נמלי אש. יחד, יותר קל להתגבר על נמלת האש.

5. באשר להיעלמות נמלת האש בחורף, זה שנמלת האש פתאום נעלמת בחודשי החורף זה לא אומר שהיא לא נמצאת שם, נמלת האש כמו כל הנמלים אוגרת מזון לתקופת החורף, היא מסתתרת במקומות מוגנים ובורחת מגשמים שעלולים לשטוף אותה וממזג אוויר קר. אבל, היא גם מתרבה, ובכך מקיץ לקיץ אוכלוסיית נמלי האש גדלה ומתרחבת וכובשת שטחים נוספים.

6. ייאוש מנסיונות הדברת נמלת האש:

 אם לא הקפדתם על כל הכללים כנראה שנמלי האש יחזרו במהרה ולכן מומלץ להקפיד על כל הכללים בהדברת נמלת האש

  • צריך לבדוק אם השכנים גם סובלים מנמלי אש
  •  צריך להדביר ולבדוק את תוצאות ההדברה. במידה וההדברה כשלה מסיבה כזאת או אחרת, צריך להדביר שוב.
  • יש להשתמש בתכשירי ההדברה הביתיים בצורה נכונה ומבוקרת. מומלץ לבצע הדברה בכל השטחים בהם התגלתה נמלת האש.
  • אין לבצע השקיה בחצר לאחר הדברה נגד נמלת האש.
  • יש לבדוק אם יש נמלי אש בבתים נטושים או בשטחים שלא מאוכלסים וגם בשטחים ציבוריים.
  • יש לעדכן את המועצה, העירייה או הרשות המקומית בנוכחות נמלת האש בשטחה.
  • במידה ואתם גרים ליד כביש ויש לכם נמלי אש, יש לעדכן את החברה האחראית על הכביש על נוכחות נמלי אש (כביש 6, נתיבי ישראל, מנהרות הכרמל ועוד…)

פתרונות טבעיים נגד נמלת האש

1. חומץ – חומץ ידוע כדוחה נמלים. פיזור של חומץ עלול לשנות את מסלולם של הנמלים ולדחות אותן ממקומות מסוימים, אך הוא אינו משמש תחליף להדברה.

2. מלח – פיזור של מלח במקומות בהם הנמלים נמצאות ימנע את מעברן וידחה אותן קלות, אך זה איננו מהווה תחליף להדברת הנמלים אלא לדחייה בלבד.

3 לימונים – רמת החומציות של הלימון גורמת לדחיית הנמלים. פיזור של מיץ לימון באזור שיש בו נמלים יכול לעזור מעט אך גם כאן מיץ לימון איננו תחליף למדביר הנמלים.

4. תבלינים – פלפל שחור, ציפורן וקינמון דוחים את הנמלים והן לא אוהבות להיות בסביבתם. פיזור של תבלינים אלה יכול לעזור מעט לזמן מסוים בדחייה של הנמלים, אבל אם יש איזה עוגייה טובה או מזון כלשהו שימשוך את הנמלים אליו, זה יהיה רק מכשול זמני עד שהנמלים ימצאו דרך להגיע שוב. גם כאן פיזור תבלינים איננו מהווה תחליף להדברת נמלים.

5. ניקיון – סילוק של שאריות של עוגיות, עוגות, לחם ושאריות מזון בכלל יתרום לכך שלנמלת האש לא יהיה מה לחפש אצלנו. גם מזונותיהם של בעלי החיים הם מזון בשביל נמלת האש. לכן, יש ליישם את האכלת בעלי החיים בצורה כזאת שנמלי האש לא יוכלו להגיע למזונם של בעלי החיים האחרים.

הדברתם נמלי האש מהשטח והם נעלמו? לא בטוח שזה נגמר! נמלת האש יודעת להסתתר מצוין. לכן, יש לבצע ניטור כדי לבדוק האם נמלת האש חזרה לשטח, ואם אכן היא חזרה, יש לבצע הדברה נוספת. את הניטור אפשר לבצע על ידי מדביר מוסמך בשטח ולאבחן היכן נמלת האש נמצאת. יש לטפל בחומרים המאושרים לכך על ידי המשרד להגנת הסביבה, תוך שמירה על בטחון האנשים ובעלי החיים שגרים בבית.

כיום, נמלת האש היא בעלת תפוצה גבוהה בארץ ישראל, היא התפשטה באזורים רבים. חשוב לבצע את ההדברה והניטור נגד נמלת האש בצורה נכונה ומושכלת על מנת לפתור את הבעיה בצורה יעילה ומקצועית.

הדברת נמלי אש מחיר: מה חשוב לדעת?

הדברת נמלי אש מחיר עשוי להשתנות בהתאם למאפיינים שונים כמו גודל האזור שיש להדביר, מיקום האזור, רמת ההתפשטות של הנמלים, וחברת ההדברה אליה פניתם. 

נעקצתם ולא יודעים למה? צלצלו ליצחק המדביר -0523515382

להדברת נמלת האש לחצו על המספר

או מלאו את הטופס הבא:

המזיקים בארצנו: