הדברת כנימה קמחית

לא פעם נתקל כל אדם באחת הבעיות הקשות שיש כמעט לכל אדם בגינתו היא הטיפול בחרקים מזיקים שאוכלים את הצומח הקיים בין מזיקים אלו משפחת הכנימות ומתוכה הכנימה הקמחית שהיא יותר קטלנית לצומח מכנימות אחרות הכנימה הקמחית היא מין של כנימה לבנה שפלש לארץ ישראל בשנים האחרונות וגורמת נזק רב לענף הצומח ביכולתה להשמיד שיחים כמו היביסקוס תוך תקופה קצרה.

הכנימה הקמחית מתרבה במהירות וקשה להדברה. כנימה קמחית  מכונה גם בכינוי קמחית ההדר, Planococcus citri, מזיק כלל-עולמי  ומין פולש במדינת ישראל בעל טווח פונדקאים רחב. על העיקריים שבהם נמנים ההדר, אפרסמון, בננה, גפן וכן מינים רבים של צמחי נוי בעיקר תוקפת בנוי את ההיביסקוס הקמחית גורמת לנזק ישיר ועקיף לצמח הפונדקאי על-ידי מציצת נוזלי הצמח מצינורות ההובלה של הצמח הנזק הישיר של כנימה קמחית לצמח מתבטא  בכך שהכנימה הקמחית מנוונת את אברי הצמח בעיוות והצהבה של עלוות העלים כאשר לעיתים בנשירת עלים הכנימה הקמחית יודעת לשרוד את טמפרטורות הקיץ החמים במבנה או על שאריות צמחים או בשורשים בקרקע בגלל גודלן הקטן של כנימות העלה קשה להבחין בהם אבל הכנימה הקמחית גדולה יותר מכנימות העלה שאנו מכירים והנזקים שהיא יוצרת לצומח גדולים בהרבה הכנימה הקמחית לא תוקפת רק היביסקוס אלא מגוון רחב של שיחים עצים ושתילי ירקות ועשביה הקיימת לדוגמא: שתילי מלפפונים, ושתילי אבטיח קטנים ובננונים עלולים להיות מושמדים תוך ימים/שבועות ספורים מהרגע שהגיע אליהם הכנימה הקמחית לכן במידה וזיהיתם את הכנימה הקמחית אצלכם אל תהססו ותתקשרו אלינו לטיפול מקצועי נגד הכנימה הקמחית.

 

במצב שכבר קיימת נוכחות של הכנימה הקמחית עלולים גם פרחים ופירות להיפגע מהעץ או השיח. הנזק העקיף נוצר כאשר נראית בשטח כמות רבה של טל-דבש המופרשת על-ידי הכנימה. הפרשה מתוקה זו נצמדת לעלים, גבעולים, פרחים ופירות שם היא משמשת לבסיס גידול לפטריות הפייחת השחורה היא צואה של הכנימות ומסמנת לנו שיש לטפל בעץ או השיח הנגוע בכנימות הקמחית.

 

זו האחרונה, לבד מהנזק החמור שהיא גורמת, מביאה גם להפרעה חמורה בתהליך החדירה ברקמות ירוקות של הצמח. בהדרים, טל הדבש שמפרישה הכנימה הקמחית שיושבת בעוקץ הפרי מושך מזיקים נוספים ביניהם עש החרוב ועש קליפת ההדר. ביחד המזיקים מחריפים את הנזק עד כדי נשירת הפרי.

היכנסו לקישור וצפו בסרטון שבו תוכלו לראות את הכנימה הקמחית בפעולה:

 

הנקבה מטילה את הביצים לתוך שק סמוך לשורש בדרך כלל ומיתוך השק בוקעים הזחלים תוך חודש משלימה הכנימה הקמחית את מחזור החיים שלה ומתפרצת והופכת מביצה לכנימה בוגרת.

בשיחי ההיביסקוס נראת הכנימה הקמחית בצורה שכיחה מאוד בישראל כאשר הכנימה הקמחית תוקפת את השיח בשיחים שלא מטופלים לאחר תקופה ארוכה נראה כי השיחים מושמדים התייבשות העלים והענפים שנתקפו על ידי הכנימה הקמחית ולא מצליחים להתאושש מהכנימה הקמחית.

לא רק ההיביסקוס מותקף על ידי הכנימה הקמחית אלא גם צמחים נוספים כמו מלפפונים עגבניות אבטיחים ועוד היו קורבנות של הכנימה הקמחית אבל הכי מוזר היה שנמצאה לפתע כנימה קמחית על עץ דקל שבו בכלל רצינו לטפל נגד חדקונית הדקל האדומה את התופעה הזאת תוכלו לראות בקישור הבא: 

 

 

 בסופו של דבר לכן אם אתם מזהים את הכנימה הקמחית אצלכם רצוי להדביר אותה על מנת שלא תתפרץ ותעבור להשמיד צמחים אחרים בגינה שלכם קיימות כל מיני שיטות הדברה להדברת כנימה הקמחית ליצחק המדביר שיטה חדשנית ומצליחה להדברת הכנימה הקמחית.

עש הצמרית-כנימה לבנה:

היא כנימה בצבע לבן והיא דומה לכנימה הקמחית בנזקים שהיא גורמת ולעיתים ניתן להבחין בשניהם יחד נטפלות לאותו עץ / שיח / צמח היא בצבע לבן ונמצאת בעיקר בחלקו התחתון של העלה ככה הכנימה הצימרית מתחבאת מהשמש נטפלת למגוון רחב של עצים ושיחים בישראל בניהם עצי מייש פיקוס דורנטה ועוד רבים ירוקים וטובים… 

כאשר הכנימה הלבנה המכונה עש הצמרית נטפלת אל העץ היא מתרבה במהירות רבה ותוך מספר שבועות ניתן להבחין במאות פריטים של עש הצמרית נראית אל תחת העלים של העץ או השיח הפגוע. עוד ניתן להבחין לעיתים במין דבק שיורד מהעצים וריצפה שהופכת להיות דביקה אל מתחת לעצים דבר המעיד על נוכחות גדולה של הכנימה הצמרית על העצים הפגועים לאחר התרבות גדולה ניתן להבחין בכנימות עש הצמרית בודדות מטיילות להן על גזע העץ כשבאותה עת רובן נמצאות מתחת לעלים על העץ או השיח עוד ניתן להבחין בנקודות לבנות על העלים שחלקן נופלות בניעור של הענף אל הארץ רבים מתלוננים שהכנימה המכונה עש צמרית מלכלכת להם את הרכב או את מה שנמצא להם מתחת לעץ מה שבעצים מלכלך את הרכב הוא טל דבש המופק על ידי עצי המייש ברוב המקרים הוא נוזל על הריצפה ואנו נתקלים בריצפה דביקה במקרים חמורים נרגיש שממש הנעליים שלנו נדבקים לרצפה תוך כדי הליכה ועוד נראה כנימות לבנות נופלות מהעץ בניעור קל של העץ במקרים שכאלה רצוי לטפל ולבצע פעולות הדברה ושטיפה מאוחרת יותר לעצים הנגועים כי הכנימה הלבנה הזאת מתרבה בקצב מהיר מאוד ועוברת מעץ אחד לאחר במהירות רבה. 

עש הצמרית מחזור החיים של עש הצמרית הוא 10-22 ימים חיי הבוגר הוא מופיע לעיתים בשדה הפתוח הביצים מוטלות בצידו התחתון של העלה ותוך 9-5 ימים בוקעים והפוכים לזחלים הזחל מוצא עורק ראשי בצמח ומתחיל למצוץ את המוהל מעירקי הצמח פעולה זאת עורכת כשבוע וזה משתנה לפי טמפרטורה ולחות לאחר מכן זחל מתגלם והופך לגולם משלב הביצה ועד בקיעת הזחל מהגולם זמן התהליך הזה הינו כ3 שבועות.

ליצחק המדביר פתרונות מקצועיים להדברה של עצים ושיחים שנפגעו מהכנימה הצמרית להזמנות חייגו 0523515382

 

אזהרה: אם לא נדביר את הכנימה הקמחית כשנבחין בה בהתחלה היא עלולה להתרבות ולהשמיד לגמריי את העץ או השיח שעליו היא נמצאת.

 

קמחון:פטריות הקימחון הן נספרות יחד עם מערכת פטריות השק והן נמצאות בדרך כלל על צמחים מכוסי זרע

הדברת קימחון שונה מהדברה של כנימה קמחית ודורשת שימוש שונה בטיפול לכן יש להבדיל תחילה אם מדובר בקימחון או בכנימה קמחית.
 
 
 

המזיקים בארצנו: